Leśnicy pamiętają o tragicznej przeszłości

W 75. rocznicę zbrodni dokonanych przez Selbstschutz nadleśniczy Nadleśnictwa Skrwilno (RDLP w Toruniu) otrzymał srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
20.10.2014 | Krzysztof Wiśniewski, Nadleśnictwo Skrwilno

W 75. rocznicę zbrodni dokonanych przez Selbstschutz nadleśniczy Nadleśnictwa Skrwilno (RDLP w Toruniu) otrzymał srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Historia lasów usłana jest tragicznymi  kartami dziejów narodu polskiego. W lasach skrwileńskich w czasie II wojny światowej dokonywano egzekucji Polaków walczących o niepodległość.

W lasach powiatu rypińskiego 10-11 października odbyły się obchody 75. rocznicy zbrodni dokonanych przez paramilitarną formację Selbstschutz na terenie leśnictwa Kłuśno (lasek rusinowski) oraz leśnictwa Zambrzyca (las w Raku).

10 października zbiórką przy kościele św. Trójcy w Rypinie rozpoczęły się rocznicowe obchody w lasku rusinowskim, skąd wyruszyła uroczysta procesja. W tym roku uroczystość miała szczególny charakter, odsłonięto odnowiony pomnik. Nadleśnictwo Skrwilno miało duży wkład w jego odrestaurowanie.

Uroczystość zorganizował Urząd Miasta Rypin wraz z Urzędem Gminy w Rypinie. Okolicznościową akademię tego roku wystawili uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie. Mszy św. przewodniczył jego ekscelencja ks. biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski. Apel poległych odczytał dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie – Andrzej Szalkowski.

Na znak pokoju wypuszczono 150 gołębi, symbolizujące ofiary, które zostały stracone w tym miejscu. Uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń. Wśród wyróżnionych był także nadleśniczy Nadleśnictwa Skrwilno Jacek Soborski, który został wyróżniony srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadawanym przez Radę Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa.

11 października spod kościoła parafialnego św. Anny w akompaniamencie orkiestry dętej wyruszyła ulicami Skrwilna procesja pod przewodnictwem jego ekscelencji ks. biskupa Piotra Libery – ordynariusza diecezji płockiej. Okolicznościową akademię zaprezentowali uczniowie z gimnazjum w Skrwilnie, po czym ks. biskup celebrował mszę polową i wygłosił homilię.
Kompanie honorową wystawił 4. Brodnicki Pułk Chemiczny im. Ignacego Mościckiego, który po apelu poległych na cześć ofiar oddał salwę honorową. Następnie przybyłe delegacje, w tym leśnicy z Nadleśnictwa Skrwilno, złożyły wieńce pod pomnikiem ofiar.