Leśnictwo w górach i regionach przemysłowych

W 65. rocznicę powołania Wydziału Leśnego w Krakowie zorganizowano konferencję „Leśnictwo w górach i regionach przemysłowych”. Druga edycja międzynarodowego kongresu odbyła się 22-23 września.
26.09.2014 | Zdzisława Kot-Malinowska, RDLP w Krakowie

W 65. rocznicę powołania Wydziału Leśnego w Krakowie zorganizowano konferencję „Leśnictwo w górach i regionach przemysłowych”. Druga edycja międzynarodowego kongresu odbyła się 22-23 września.

Konferencję otworzył dziekan Wydziału Leśnego krakowskiej uczelni prof. dr hab. inż. Stanisław Orzeł. Witając uczestników i nawiązując do jej tematu prof. Orzeł powiedział, że działalność naukowa wydziału ukierunkowana jest szczególnie na zagadnienia związane z prowadzeniem gospodarki leśnej w rejonach górskich i obszarach uprzemysłowionych.

Zobacz więcej: www.les.ur.krakow.pl  

Podczas konferencji nawiązywano również do jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych. Kazimierz Szabla, dyrektor RDLP w Katowicach przypomniał historię powołania organizacji, jej dotychczasowe osiągnięcia i wyzwania przyszłości. Dyrektor Szabla wygłosił również referat na temat gospodarki w lasach uszkodzonych działalnością przemysłu.

Konferencja w której wzięło udział wielu wybitnych naukowców, w tym przedstawiciele uczelni kilku krajów europejskich, była adresowana nie tylko do naukowców i praktyków zainteresowanych problematyką, ale również szeroko pojętą tematyką leśnictwa i pokrewnych nauk przyrodniczych. Była również okazją do zaprezentowania wyników badań naukowych, dyskusji o aktualnych problemach i wymiany doświadczeń w zakresie leśnictwa.

Kongres podzielono na kilka paneli tematycznych: siedliskoznawstwo, hodowla lasu, ochrona lasu i środowiska, urządzanie i produkcyjność lasu, użytkowanie lasu, woda i klimat.

Drugiego dnia uczestnicy udali się na tereny zarządzane przez RDLP w Katowicach. W nadleśnictwach Sucha i Jeleśnia prezentowano tematykę gospodarowania w lasach górskich, zaś w nadleśnictwach Chrzanów, Olkusz i Katowice wizytowano tereny poprzemysłowe.

Na zakończenie części terenowej spotkania odbyła się uroczystość podziękowania przez leśników z katowickiej dyrekcji LP za bogaty dorobek naukowy prof. dr. hab. inż. Andrzejowi Jaworskiemu, znawcy zagadnień hodowli lasu, nauczycielowi kadr Służby Leśnej, szczególnie Polski Południowej. Prof. Jaworski posadził jodłę, gatunek drzewa, któremu poświęcił wiele prac badawczych i publikacji. Jodła odchodzącego na emeryturę prof. Jaworskiego rośnie przed nową siedzibą Nadleśnictwa Jeleśnia.