Laboratorium IBL wciąż w czołówce europejskiej

Samodzielna Pracownia Chemii Środowiska Leśnego IBL po raz kolejny znalazła się w ścisłej czołówce laboratoriów europejskich, zajmujących się monitorowaniem ekosystemów leśnych.
09.05.2013 | Józef Wójcik, zdjęcie Leszek Kruczek

Samodzielna Pracownia Chemii Środowiska Leśnego IBL po raz kolejny znalazła się w ścisłej czołówce laboratoriów europejskich, zajmujących się monitorowaniem ekosystemów leśnych.

Organizatorem kontroli jakości laboratoriów był ICP-Forests - międzynarodowy program współpracy przy ocenie i monitorowaniu wpływu zanieczyszczania powietrza na lasy. Utworzony został w 1985 roku w związku z potrzebą realizacji zadań wynikających z Konwencji ONZ z 1979 roku w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości (CLRTAP). Obecnie w jego pracach uczestniczą 42 państwa z Europy i Ameryki Północnej, w tym również od 1989 roku Polska.

Na podstawie wyników badań otrzymanych z poszczególnych państw uczestniczących w programie ICP-Forests opracowuje corocznie „Raport o stanie lasów Europy”. Aby wyniki raportu były wiarygodne konieczna jest między innymi stała kontrola jakości pracy laboratoriów chemicznych. Polega ona na równoczesnym badaniu całego szeregu nieznanych próbek wody, gleby oraz igieł/liści przez wszystkie laboratoria uczestniczące w programie.

W latach 2012-2013 kontroli poddanych zostało 77 laboratoriów europejskich uczestniczących w europejskim programie monitoringu lasu. Zorganizowano trzy oddzielne testy kontrolne: dla laboratoriów monitorujących depozyt mokry i roztwory glebowe, dla laboratoriów badających skład chemiczny organów asymilacyjnych oraz dla laboratoriów zajmujących się właściwościami gleb leśnych. Samodzielna Pracownia Chemii Środowiska Leśnego (kod F25) w teście pierwszym zajęła pierwsze miejsce, a w testach drugim i trzecim znalazła się wśród 12 oraz 7 laboratoriów, które nie popełniły żadnego błędu.

 

***


Samodzielna Pracownia Chemii Środowiska Leśnego, będąca centralnym laboratorium chemicznym Instytutu Badawczego Leśnictwa, funkcjonuje w ramach systemu zarządzania, zgodnego z wymaganiami normy PN-EN ISO-IEC 17025:2005 „Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących”. Od 2006 roku posiada certyfikat akredytacji AB 740 Polskiego Centrum Akredytacji w dziedzinie badań chemicznych, analityki chemicznej oraz badań właściwości fizycznych.

Wyposażona jest w najnowocześniejszą aparaturę pomiarową. Zatrudniając 11 wykwalifikowanych, kompetentnych pracowników, wykonuje badania na zlecenie zakładów naukowych Instytutu Badawczego Leśnictwa, jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych oraz innych zleceniodawców.