Know-how LP w Chorwacji

Na zaproszenie Hrvatske Sume przedstawiciele Lasów Państwowych oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wzięli udział w międzynarodowej konferencji „Wsparcie dla sektora leśnego przy wykorzystaniu funduszy UE” oraz wizycie studyjnej.
21.10.2014 | Joanna Majka, kierownik Zespołu Informacji i Promocji CKPŚ

Na zaproszenie Hrvatske Sume przedstawiciele Lasów Państwowych oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wzięli udział w międzynarodowej konferencji „Wsparcie dla sektora leśnego przy wykorzystaniu funduszy UE” oraz wizycie studyjnej.

Celem konferencji i wizyty studyjnej była wymiana doświadczeń w zakresie wykorzystania funduszy UE w sektorze leśnym. W imieniu dyrektora generalnego Lasów Państwowych głos zabrał Piotr Adamski, dyrektor CKPŚ, który przedstawił doświadczenia polskich leśników w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych i ich wykorzystywania w realizacji projektów: Małej retencji nizinnej i górskiej oraz Rekultywacji na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP.

W konferencji udział wzięli m.in.: wiceminister rozwoju regionalnego i funduszy UE – Jaksa Puljiz, wiceminister rolnictwa Domagoj Križaj, dyrektor Rządowego Biura Rozminowywania Diana Pleština, ambasador RP w Zagrzebiu Maciej Szymański, a także ambasadorowie Japonii i Bośnii i Hercegowiny oraz eksperci reprezentujący Lasy Państwowe Słowacji. Członek Zarządu Lasów Chorwacji Ivan Istok powiedział, że Chorwacja ma możliwość korzystania z funduszy unijnych na projekt rozminowywania, ochrony i odnawiania lasów, dlatego istotna jest jest dla niej możliwość wymiany doświadczeń z polskimi9 i słowackimi kolegami. Jako przykład podano projekt przygotowania rewitalizacji chronionych obszarów leśnych w Osijeku - Baranja County, w Parku Narodowym Kopački Rit i Parku Regionalnego Mura – Drawa, a także projekt realizowany przez polskie Lasy Państwowe pt. „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP”. Diana Pleština, dyrektor Rządowego Biura Rozminowywania, podkreśliła, że większość terenów, na których występuje potencjalne zagrożenie minami to tereny leśne, co znacznie utrudnia rozwój obszarów wiejskich w Chorwacji. Jaksa Puljiz, wiceminister Rozwoju Regionalnego i Funduszy UE, zapewnił, że w sektorze leśnym (Hrvatske Sume) jest doskonały zespół, który jest gotów koordynować najważniejsze projekty.

Następnego dnia, goście reprezentujący lasy państwowe Polski oraz Słowacji odwiedzili siedzibę rządu Chorwacji, gdzie mogli zapoznać się z problematyką występowania min w tym kraju oraz z technologią ich usuwania. Spotkanie poprowadziła Diana Pleština, dyrektor Rządowego Biura Rozminowywania.

W kolejnych dniach podczas wizyty studyjnej swoim doświadczeniem podzielił się Christian Gallo, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów w Chorwacji oraz Miljenko Vahtarić z Rządowego Biura Rozminowywania, który zaprezentował w terenie metody rozminowania obszarów niedostępnych dla społeczeństwa.

W podsumowaniu Ivan Istok złożył podziękowania na ręce dyrektora CKPŚ Piotra Adamskiego dla polskich leśników za ich profesjonalizm w realizacji tak ogromnych projektów w sektorze leśnym i podzielenie się know how z chorwackimi leśnikami i osobami zajmującymi się rozminowaniem kraju.

Konferencja wraz z wizytą studyjną została zorganizowana przez Lasy Chorwacji (Hrvatske Süme), Rządowe Biuro Republiki Chorwacji ds. Rozminowywania, Chorwacką Izbę Leśnictwa i Technologii Drewna Inżynierów, Agencję Rozwoju Regionalnego Republiki Chorwacji.