Kalendarz z lasu w „Cogito” i „Victorze”

Wrześniowe numery dwutygodników dla młodzieży „Cogito” i „Victor” wzbogacono o bardzo atrakcyjny dodatek. Jest nim „Kalendarz z lasu 2013/2014”.
02.09.2013 | Tekst: Eugeniusz Pudlis, zdjęcie Jarosław Szałata

Wrześniowe numery dwutygodników dla młodzieży „Cogito” i „Victor” wzbogacono o bardzo atrakcyjny dodatek. Jest nim „Kalendarz z lasu 2013/2014”.

Trzeci raz z rzędu Centrum Informacyjne Lasów Państwowych wydaje taki kalendarz. Na jednej stronie rozkładówki tej pozycji są kolejne tygodnie roku z miejscem na notatki. Na  drugiej - historie związane z lasami i ludźmi lasu, bogato ilustrowane.

Motywem przewodnim tegorocznego kalendarza jest historia Lasów Państwowych, które w 2014 roku obchodzą 90-lecie istnienia. Są tam kartki z historii i informacje; autorzy tekstów prezentują wiele ciekawostek z historii leśnictwa. Portretują także przedstawicieli różnych leśnych zawodów, m.in. genetyka zajmującego się drzewami leśnymi. Są też wywiady z leśniczym, drwalem, operatorem harwestera, taksatorem czy ornitologiem, a także postać żywiczarza - profesji, która już odeszła w przeszłość.

Teksty do „Kalendarza z Lasu” napisali m.in. wieloletni rzecznicy LP - Jarosław Krawczyk i Edward Marszałek, leśnik Piotr Król, Hanna Będkowska - redaktor Blogu Edukatora, również autor Blogu Leśnika - Jarosław Szałata.

- Wspominam tam m.in. moich rodziców, pisząc, jak zostawało się leśniczym zaraz po zakończeniu II wojny światowej - pisze o tym kalendarzu na swoim blogu Jarosław Szałata. – O lesie kont i cyferek opowiadała mi na przykład Krystyna Wyrwicz - wieloletnia „leśna” księgowa, wspominająca „z łezką w oku” czasy liczydeł, „kręciołków” i pierwszych komputerów.

To pozycja, którą warto mieć na półce, w szkolnym czy turystycznym plecaku.

 


Więcej informacji o kalendarzu (Blog Leśniczego)