Jest decyzja o ograniczeniu populacji dzików

Przyspieszenie i zintensyfikowanie odstrzału dzików na Podlasiu zapowiedział minister środowiska Maciej Grabowski.
07.11.2014 | Krzysztof Trębski / Ministerstwo Środowiska

Przyspieszenie i zintensyfikowanie odstrzału dzików na Podlasiu zapowiedział minister środowiska Maciej Grabowski.

Ma to związek z występującym na tym obszarze zagrożeniem wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), przenoszonego m.in. przez dziki, oraz skargami rolników na szkody powodowane w uprawach przez te zwierzęta.

Ta decyzja to element większego planu redukcji populacji dzików w województwie podlaskim, jaki wypracowano 6 listopada podczas spotkania ministra środowiska m.in. z wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Tadeuszem Nalewajkiem, dyrektorem generalnym Lasów Państwowych Adamem Wasiakiem, zastępcą głównego lekarza weterynarii Krzysztofem Jażdżewskim, wojewodą podlaskim Maciejem Żywną i szefem Polskiego Związku Łowieckiego Lechem Blochem.

Kompleksowy plan

Od 2009 r. plany odstrzału dzików nie są wykonywane w dostatecznym stopniu, co przyczyniło się do dużego wzrostu ich populacji. Zwłaszcza rolnicy z Podlasia skarżą się na straty, jakie na ich polach powodują coraz liczniejsze dziki, i domagają wyższych odszkodowań. Sprawa została podniesiona nawet podczas spotkania premier Ewy Kopacz z mieszkańcami Łomży w połowie października. Dziki to dziś „gorący temat” nie tylko na wsi, ale i w miastach, gdzie stała obecność tych zwierząt staje normą i powoduje wiele problemów.

Minister środowiska obiecał, że zostanie wprowadzony odstrzał zastępczy w tych obwodach łowieckich, w których roczne plany pozyskania dzików nie są realizowane. Z kolei resort rolnictwa obiecał kupić chłodnie do przetrzymywania dzików na czas prowadzenia badań na obecność u nich wirusa ASF. Opracowany plan zakłada też szereg zmian w obowiązujących przepisach, które mają usprawnić działanie kół łowieckich, m.in.:

  • uproszczenie rocznych planów łowieckich, w których określona zostanie tylko ogólna liczba występujących dzików bez podziału na płeć oraz wiek;
  • dopuszczenie wykonywania polowań na lochy przez cały rok;
  • dopuszczenia polowań zbiorowych z ambon, bez użycia psów, z wykorzystaniem cichego pędzenia;
  • objęcie obowiązkowym badaniem na występowanie ASF tylko tych tusz odstrzelonych dzików, które zostaną wprowadzone na rynek poza strefami ochronną i z ograniczeniami od 2015 roku;
  • rozszerzenia możliwości dopłat do przechowywania tusz dzików, aby uzyskać badania na ASF w strefie ochronnej.

Dodatkowo, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa ASF w całej Polsce, zostanie przygotowany nowy projekt ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt z propozycją wprowadzenia w strefie objętej ograniczeniami programu bioasekuracji.

LP skutecznie wykonują plany

Lasy Państwowe podjęły decyzję, że odstrzał dzików w sezonie łowieckim 2014/2015 w tych obwodach, którymi zarządzają leśnicy (tzw. ośrodki hodowli zwierzyny) zostanie zrealizowany do 15 grudnia 2014 r., a ustalone wcześniej plany odstrzału będą zwiększone o około 40 proc. Powinno to wpłynąć na spadek populacji dzików, a tym samym istotnie zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa ASF oraz wpłynąć na ograniczenie szkód w uprawach.

Pod szczególnym nadzorem leśników są tereny, gdzie stwierdzono występowanie wirusa ASF, czyli województwo podlaskie. LP zarządzają na tym obszarze 27 obwodami łowieckimi.
Plan odstrzału dzików w tych obwodach został wykonany w ponad 80 proc. Inna sytuacja jest w podlaskich obwodach dzierżawionych przez koła łowieckie – tam stopień realizacji zaplanowanego odstrzału dzików wynosi tylko 32 proc. Ogółem na terenie województwa podlaskiego odstrzelono od 1 kwietnia tego roku do dziś ok. 5 tys. dzików.

We wszystkich obwodach w kraju zarządzanych przez LP (jest ich 221) odstrzelono od 1 kwietnia tego roku ok. 11 000 dzików. Do końca bieżącego sezonu łowieckiego ta liczba wzrośnie do ok. 25 000 sztuk.