Elbląg: przeciw nielegalnemu wydobyciu bursztynu

25 i 29 listopada Straż Leśna Nadleśnictwa Elbląg wraz ze Strażą Graniczną z placówki w Krynicy Morskiej piąty raz w tym roku udaremniły nielegalne wydobycie bursztynu.
02.12.2013 | Tekst: Jan Piotrowski, specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Elbląg, zdjęcia: arch. Straży Granicznej i Nadleśnictwa Elbląg

25 i 29 listopada Straż Leśna Nadleśnictwa Elbląg wraz ze Strażą Graniczną z placówki w Krynicy Morskiej piąty raz w tym roku udaremniły nielegalne wydobycie bursztynu.

Wspólne akcje tych służb doprowadziły do schwytania przestępców oraz skonfiskowania narzędzi, służących do wydobycia bursztynu „metodą hydrauliczną”. Sprzęt służący do tego procederu ma wartość ok 11 tys. zł.

 

Skonfiskowany sprzęt

W trakcie takiego wydobycia niszczona jest gleba leśna, pozostawiane są głębokie wykopy stanowiące duże zagrożenie dla ludzi oraz zwierząt. Często podkopana gleba osłabia system korzeniowy drzew powodując ich osłabienie i przewracanie się. Tym razem zniszczone zostało ok. 250 m2 leśnej gleby.

 

Tak wygląda las po nielegalnym wydobywaniu bursztynu

Sprzeciw wobec nielegalnego wydobycia bursztynu oprócz elbląskich leśników wyrażają także członkowie i sympatycy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. W tym celu zorganizowano akcję sadzenia drzew na terenie Leśnictwa Jantar na Mierzei Wiślanej. Wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Elbląg polscy bursztynnicy z gośćmi z zagranicy wspólnie posadzili 1000 drzewek, rekultywując zdewastowany teren.

- W ten sposób chcemy podkreślić, że nie zgadzamy się na niszczenie przyrody i lobbujemy za legalnym wydobyciem. Lasy Mierzei są wspaniałym miejscem wypoczynkowym i wspólnym dobrem, o które powinniśmy wszyscy zadbać - powiedział Michał Kosior, wiceprezes stowarzyszenia.