Benefis prof. Dietera F. Giefinga

26 i 27 września, w auli w Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i w Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Puszczykowie odbyła się konferencja naukowa: „Gospodarowanie zasobami leśnymi”. Zorganizowano ją z okazji 45-lecia pracy naukowo-dydaktycznej prof. Dietera Franciszka Giefinga, od początku kariery naukowej związanego z Katedrą Użytkowania Lasu poznańskiej uczelni.
30.09.2013 | Jerzy Drabarczyk, „Głos Lasu”

26 i 27 września, w auli w Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i w Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Puszczykowie odbyła się konferencja naukowa: „Gospodarowanie zasobami leśnymi”. Zorganizowano ją z okazji 45-lecia pracy naukowo-dydaktycznej prof. Dietera Franciszka Giefinga, od początku kariery naukowej związanego z Katedrą Użytkowania Lasu poznańskiej uczelni.

Jubileusz zgromadził wielu znajomych, przyjaciół i wychowanków profesora. Jubilatowi gratulowali leśnicy, przedstawiciele społeczności akademickiej i placówek naukowych, również z zagranicy. Były również listy gratulacyjne od rektora UP w Poznaniu prof. Grzegorza Skrzypczaka oraz od dyrektora generalnego LP Adama Wasiaka; w obu podkreślano i gratulowano osiągnięć naukowych i dydaktycznych profesora. Dyrektor RDLP w Poznaniu Piotr Grygier wręczył jubilatowi Kordelas Leśnika Polskiego.

Dziekan Wydziału Leśnego poznańskiej uczelni Roman Gornowicz tak mówił o jubilacie: - Profesora Giefinga można poznać po owocach i to w każdym zakresie działalności naukowej – jest autorem lub współautorem 117 prac twórczych, w sumie ponad 300 publikacji. Stworzył własną, oryginalną szkołę, wychował jedenastu doktorów, dwunasty doktorat jest w toku… To od momentu przyjścia profesora do Katedry Użytkowania Lasu zaczęły się, trwające zresztą do dzisiaj, lata jej świetności…”.

Profesor Giefing kierował Katedrą Użytkowania Lasu w latach 2000-2006. – Ten czas to w mojej ocenie okres dynamicznego rozwoju tej katedry, której od początku byłem pracownikiem - powiedział obecny jej kierownik prof. Witold Pazdrowski. - Przede zdynamizowano proces dochodzenia do doktoratów, habilitacji, tytułów naukowych, nastąpił wzrost kontaktów zagranicznych, wzrosła liczba przyznawanych grantów.

Profesor W. Pazdrowski przypomniał też, że zainteresowania naukowe jubilata obejmują m.in. szerokie spektrum wiedzy przyrodniczej i technicznej, a przede wszystkim wszechstronną analizę procesów technologicznych pozyskania drewna (z uwzględnieniem aspektów ekologicznych, ergonomicznych i ekologicznych), a także badania nad jakością surowca drzewnego. Jubilat badał również kwestie podkrzesywania gatunków lasotwórczych, w kontekście podwyższania jakości i wartości produkowanego surowca drzewnego i problemy biodegradacji drewna w drzewostanach poklęskowych.

Dziękując za życzenia, prof. Giefing podkreślał: - Jest to dla mnie dzień szczególny. Jestem wdzięczny, że znaleźliście Państwo czas, aby tu przybyć. A moje dokonania odnajdują swój wyraz w gratulacjach, które otrzymałem.

Profesor wspomniał o perspektywach swojej dalszej pracy – zamierza współpracować z poznańskim Instytutem Technologii Drewna.

***

Honorowy patronat nad konferencją objęli rektor UP w Poznaniu prof. Grzegorz Skrzypczak oraz dyrektor generalny LP Adam Wasiak. Współorganizatorami spotkania, zorganizowanego w ranach cyklu „Technologia - Drewno – Człowiek” były Katedra Użytkowania Lasu UP w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Ergonomiczne Oddział w Poznaniu oraz Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski.

W trakcie dwudniowej sesji naukowej wygłoszono 33 referaty. Podczas sesji plenarnej Jan Szramka, zastępca dyrektora generalnego LP ds. gospodarki leśnej przedstawił aktualne problemy gospodarowania zasobami leśnymi. Mówił m.in. o rozwoju kontenerowej produkcji materiału sadzeniowego, gospodarce łowieckiej, poruszył również kwestie dotyczące ochrony przyrody i użytkowania zasobów leśnych na terenach chronionych.