90 lat z kobiecego punktu widzenia

Leśnicze, podleśnicze, pracownice biura, naczelniczki, nadleśnicze, a także dyrektor regionalna LP. Kobiet zatrudnionych w Lasach Państwowych jest coraz więcej. I coraz częściej pełnią funkcje kierownicze.
20.10.2014 | Bogumiła Grabowska

Leśnicze, podleśnicze, pracownice biura, naczelniczki, nadleśnicze, a także dyrektor regionalna LP. Kobiet zatrudnionych w Lasach Państwowych jest coraz więcej. I coraz częściej pełnią funkcje kierownicze.

O umiejętnym zarządzaniu zespołem, walce ze stereotypami i wielu innych „babskich” sprawach rozmawiały członkinie oraz goście Stowarzyszenia Kobiet Lasu. Tegoroczna 5. ogólnopolska konferencja SKL odbyła się w dniach 16-17 października w ośrodku w Jedlni - Letnisku (Nadleśnictwo Radom). Tym razem panie spotkały się pod hasłem „Kobiety z lasami przez 90-lecie”.

- Przez kilkadziesiąt lat wiele rzeczy się zmieniło, liczba zatrudnionych kobiet systematycznie wzrasta i to nie tylko w dyrekcji olsztyńskiej – mówiła nawiązując do 90-lecia LP Małgorzata Błyskun, od pół roku dyrektor RDLP w Olsztynie, druga w historii LP kobieta piastująca tak wysokie stanowisko.

Pierwszą dyrektor regionalnej dyrekcji LP (RDLP w Krośnie) została w 1999 r. Grażyna Zagrobelna.

Pierwszą nadleśniczą w 1966 r. została Józefa Słomka (Nadleśnictwo Skała [obecnie Nadleśnictwo Olkusz], RDLP w Katowicach).

Pierwszą leśniczą została Stanisława Grzybowska (Nadleśnictwo Olkusz, RDLP Katowice).

Dyrektor Błyskun podkreślała, że kobiety pracujące w LP mogą realizować się nie tylko zawodowo. - Wiele z pracownic z terenu olsztyńskiej dyrekcji perfekcyjnie godzi pracę i zajęcia pozazawodowe: śpiewają w chórze, grają w piłkę nożną, biorą udział w pocztach sztandarowych, wiele dziewczyn gra na instrumentach myśliwskich. Panie również wspaniale sprawdzają się w edukacji - wyliczała dyrektor.

W 1996 r. powołano pierwszą nadleśniczą w RDLP w Olsztynie Danutę Fuks. - Zanim objęłam stanowisko mój szef poradził mi, żebym rządziła i dzieliła sprawiedliwie – wspominała w trakcie spotkania była nadleśnicza Nadleśnictwa Iława, urodzona w leśniczówce w Koronowie wnuczka i córka leśniczych oraz mama młodej leśniczki. - Najtrudniejsze dla mnie zawsze było to, że każdy mój błąd był odbierany dziesięć razy mocniej, niż błąd każdego innego nadleśniczego – mówiła. 

Jej stanowisko zajęła również obecna na spotkaniu Anna Krzyżanowska.

Stowarzyszenie Kobiet Lasu założono 4 lipca 2009 r. w Katowicach. Główny cel organizacji to integrowanie kobiet-leśniczek, pracujących w Lasach Państwowych, jak i tych poza nimi, zwiększenie ich aktywności zawodowej, przełamywanie stereotypów płciowych. Ważnym elementem działalności jest upowszechnianie i ochrona praw kobiet oraz promowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym, rodzinnym i prywatnym.

W trakcie konferencji panie wielokrotnie podkreślały, że kobiety nie zajmują tak ważnych stanowisk przez przypadek, jest to wynik ich pracy, przygotowania, wykształcenia i kompetencji.

O swojej pracy i drodze do stanowiska naczelniczki Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Warszawie opowiadała zgromadzonym Barbara Szeremetti.  Natomiast rolę kobiet w międzynarodowym leśnictwie omówiła reprezentująca DGLP Marta Gaworska.

Największe wzruszenie pań wzbudziły jednak wspomnienia prof. Krystyny Przybylskiej, byłej wykładowczyni UR w Krakowie, pierwszej kobiety w historii, która napisała doktorat z dziedziny urządzania lasu. W barwny i dowcipny sposób opowiedziała zebranym jak rodziła się jej miłość do leśnictwa i w jaki sposób została pracownikiem naukowym AR w Krakowie.

Świat męski reprezentował na konferencji Mariusz Turczyk, dyrektor Centrum Informacyjnego LP, który podsumował przebieg kampanii rocznicowej 90-lecia LP oraz określił priorytety na przyszłość. - Bardzo ważna jest dla nas komunikacja wewnętrzna. Przed nami ważne wydarzenie, ponieważ od nowego roku chcemy wdrożyć Portal Pracowniczy LP, który będzie miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń pracowników. Liczymy bardzo na panie, dlatego przykładamy ogromną uwagę do takich stowarzyszeń jak SKL – powiedział dyrektor CILP.

Drugiego dnia uczestniczki konferencji spotkały się z Edytą Walenciak-Skórką z fundacji „DRESS for SUCCCES” i przekazały potrzebującym kobietom swoje szczęśliwe sukienki. Na zorganizowanych tego dnia warsztatach mogły również rozwijać umiejętności liderskie i poznać mechanizmy radzenia sobie ze stresem.

Konferencję objął patronatem honorowym dyrektor generalny LP Adam Wasiak. Współorganizatorem spotkania było Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.