Zarządzenie Nr 95/1999

02.04.2012
Na podstawie art. 33, ust. 1. ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. nr 101, poz. 444 z późna. zm.) oraz § 8 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r., w związku z § 6 Statutu, o którym mowa powyżej, a także w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń w podmiotach gospodarczych oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. nr 1, poz. 2 z późn. zm.), zarządzam, co następuje:

§ 1.

1. W Lasach Państwowych, z zastrzeżeniem § 3, porozumienie ustalające przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (wymagane w wykonaniu art. 4, ust. 3a powołanej ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r.), zwane dalej porozumieniem, jest zawierane dla Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe jako podmiotu gospodarki narodowej, prowadzącego działalność gospodarczą.

2. Działalność gospodarczą prowadzą w Lasach Państwowych, odpowiednio w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcjach LP, nadleśnictwach i zakładach, klasyfikuje odrębne zarządzenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

3. Porozumienie ustala maksymalny dla całych Lasów Państwowych przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku.

§ 2.

1. Stronami porozumienia są:

1) dyrektor generalny Lasów Państwowych, działający w imieniu własnym, a także w imieniu i z upoważnienia dyrektorów regionalnych Lasów Państwowych, nadleśniczych oraz kierowników zakładów;

2) przewodniczący krajowych struktur związków zawodowych, o których mowa w Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy dla Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe lub następcy prawni tych struktur – działający z upoważnienia zakładowych organizacji związków zawodowych funkcjonujących w nadleśnictwach, zakładach, regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych oraz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

2. W wypadku, gdy w danej jednostce organizacyjnej Lasów Państwowych nie działa żadna z ww. organizacji związkowych, przedstawicielstwo załogi tej jednostki może z inspiracji i za pośrednictwem jej kierownictwa przekażą upoważnienie do negocjowania porozumienia wybranej krajowej strukturze związków zawodowych.

3. Wzory upoważnień, o których mowa w § 2, ust. 1 i 2, zamieszczono w załączniku nr 1, będącym integralną częścią niniejszego zarządzenia, z zastrzeżeniem, że przewodniczący krajowych struktur związków zawodowych mogą przedkładać do celów ww. negocjacji upoważnienia uzyskane w innym trybie niż utrwalony w niniejszym zarządzeniu, jeżeli zezwalają na to wewnętrzne regulacje związków zawodowych.

§ 3.

1. W wypadku braku upoważnienia ze strony kierownika danej jednostki organizacyjnej dla dyrektora generalnego Lasów Państwowych lub/oraz odpowiedniego przewodniczącego krajowej struktury związków zawodowych ze strony choćby jednej z ww. organizacji związkowych działających w tej jednostce – porozumienie, wymagane art. 4 ww. ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r., jest zawierane dla tej jednostki organizacyjnej na poziomie tej właśnie jednostki.

2. Porozumienie, o którym mowa w ust. 1, powinno być przekazane do wiadomości dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

3. Ustępy 1 i 2 mają zastosowanie, gdy z danej jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych, w której nie działa żadna z ww. zakładowych organizacji związkowych, nie wpłynie upoważnienie, o którym mowa w § 2, ust. 2.

§ 4.

1. 1. Za zasad´ przyjmuje się, że do planu finansowo-gospodarczego Lasów Państwowych jest przyjmowany, z zastrzeżeniem ust. 2, wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, określony w trybie art. 3 powołanej ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r., zaś porozumienie jest zwierane w IV kwartale danego roku, w ślad za stosowną decyzję dyrektora generalnego Lasów Państwowych i zaproszeniem skierowanym przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych do krajowych struktur związków zawodowych, o których mowa w § 2, ust. 1, pkt 2, w sprawie wszczęcia stosownych negocjacji.

2. Jeżeli sytuacja finansowo-gospodarcza Lasów Państwowych, przewidywana na etapie tworzenia planu finansowo-gospodarczego Lasów Państwowych, wskaże na potrzeb´ przyjęcia do tego planu wskaźnika niższego niż wskaźnik określony w wykonaniu art. 3 cyt. ustawy z dnia 16 grudnia 1994 r., wymaga to ze strony dyrektora generalnego Lasów Państwowych uzgodnienia z krajowymi strukturami związków zawodowych, o których mowa w § 2, ust. 1, pkt 2. Powyższe nie narusza zasady zawierania porozumienia w IV kwartale danego roku w trybie ust. 1.

3. Porozumienie ma charakter kwitujący wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, przyjęty w planie finansowo-gospodarczym Lasów Państwowych lub zmieniający ten wskaźnik. Przy zawieraniu porozumienia jego strony biorą pod uwag´ w szczególności:

1) rozwój sytuacji finansowo-gospodarczej w Lasach Państwowych do czasu rozpoczęcia negocjacji, o których mowa w § 4, ust. 1 oraz przewidywane wykonanie planu finansowo-gospodarczego Lasów Państwowych;

2) wpływ decyzji dotyczącej wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na poziom jednostkowych kosztów działalności administracyjnej, w aspekcie tych kosztów przyjętych w długookresowej symulacji nadwyżki finansowej Lasów Państwowych;

3) potrzeb´ w zakresie wolumenu nadwyżki finansowej Lasów z punktu widzenia koniecznego zasilenia kapitału zasobów Środkami tej nadwyżki dla uzyskania odpowiedniej płynności finansowej Lasów Państwowych.

4. Analizy, o których mowa w ust. 3, pkt 1, 2 i 3, opracowuje i prezentuje związkom zawodowym dyrektor generalny Lasów Państwowych.

§ 5.

Zarządzenie wchodzi w życie w 7 dniu od dnia podpisania, z mocą obowiązywania od 1 stycznia 2000 r.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych