Ścieżka dydaktyczna „Królewskie Źródła” w nowej oprawie

21 października, w jesiennej scenerii, otwarto zmodernizowaną ścieżkę dydaktyczną „Królewskie Źródła” - najbardziej znane turystom miejsce Puszczy Kozienickiej, położone na terenie RDLP w Radomiu.
23.10.2013

21 października, w jesiennej scenerii, otwarto zmodernizowaną ścieżkę dydaktyczną „Królewskie Źródła” - najbardziej znane turystom miejsce Puszczy Kozienickiej, położone na terenie RDLP w Radomiu.

Modernizację wykonano ze środków unijnych, które Nadleśnictwo Kozienice uzyskało z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach V Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 - 2013. Celem zrealizowanego projektu jest ochrona Puszczy Kozienickiej przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystyczną.

Modernizując istniejącą infrastrukturę wybudowano nowe pomosty oraz taras widokowy nad doliną Zagożdżonki - najdłuższej rzeki Puszczy Kozienickiej. Postawiono również nowe wiaty z ławami, stołami i miejscem na ognisko. Przy wiatach powstały parking i toalety.

Ścieżka jest dostępna na całej długości dla osób niepełnosprawnych. Na parkingu, placu z wiatami oraz trasie ścieżki ustawiono tablice informacyjne i tematyczne, na których opisano przyrodę puszczy. Nowością jest punkt obserwacji ptaków - drewniana wieża dla amatorów birdwatchingu.


Uroczyste otwarcie ścieżki zorganizowało Nadleśnictwo Kozienice i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Impreza odbyła się w ramach kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy”. Nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Jan Komorowicz opowiedział o powstaniu i modernizacji ścieżki dydaktycznej „Królewskie Źródła”. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Tomasz Sot podkreślił znaczenie obiektu dla promocji leśnictwa, ochrony przyrody i regionu, a także podnoszenia świadomości przyrodniczej społeczeństwa.

Wśród gości byli m.in.: przedstawiciele organizacji rządowych i pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody, Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, nadleśnictw i RDLP w Radomiu, a także reprezentanci samorządów, służb mundurowych, szkół i uczelni z regionu radomskiego, duchowieństwa oraz mediów.

O turystycznym zagospodarowaniu lasu na przykładzie ścieżki dydaktycznej „Królewskie Źródła” mówił nadleśniczy. Dyrektor RDLP w Radomiu Tomasz Sot w asyście zaproszonych gości dokonał symbolicznego przecięcia jodłowej wstęgi, otwierając ścieżkę dydaktyczną „Królewskie Źródła”, która została poświęcona.

Odczytano list gratulacyjny Marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Znaczenie lasów i istotną rolę działań dotyczących rekreacyjnego udostępnienia lasów podkreślili w swoich wystąpieniach: doradca społeczny prezydenta Tomasz Borecki, starosta kozienicki Janusz Stąpór oraz burmistrz Pionek Marek Janeczek.

Odbyły się również imprezy towarzyszące. Był marsz z kijami pasjonatów nordic walkingu, rajdy biegowe i rowerowe oraz wycieczki piesze; chętni uczestniczyli w grzybobraniu.

Zaproszeni goście oraz turyści wzięli udział w spacerze po ścieżce dydaktycznej, podczas którego edukator z Nadleśnictwa Kozienice Lidia Zaczyńska pokazała tutejsze uroczyska, opowiadała, gdzie można spotkać bobry i ślady ich bytowania, jak gospodarują leśnicy, jak chronić las.

Każdy mógł napić się wody z "Królewskiego Źródełka", zwanego również „Źródłem miłości”, z którego według legendy pił wodę król Władysław Jagiełło wielokrotnie przebywając w Puszczy Kozienickiej.