Cyberbezpieczeństwo a gospodarka leśna

Najnowsze technologie w gospodarce leśnej były tematem jednego z paneli trzydniowej konferencji CYBERSEC CEE Regions & Cities, poświęconej cyberbezpieczeństwu, zorganizowanej w Krynicy Zdroju.
03.09.2021

Najnowsze technologie w gospodarce leśnej były tematem jednego z paneli trzydniowej konferencji CYBERSEC CEE Regions & Cities, poświęconej cyberbezpieczeństwu, zorganizowanej w Krynicy Zdroju.

Podczas panelu dotyczącego gospodarki leśnej poruszono m.in. tematy związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii cybernetycznych i informatycznych w prowadzeniu gospodarki leśnej.

-Narzędzia cybernetyczne, informatyczne mogą być takim bardzo ważnym elementem, który pomoże nam prowadzić w ogóle gospodarkę leśną i dostrzec przede wszystkim zagrożenia przed którymi stoją nie tylko polskie lasy europejskie ale i światowe lasy, które są jednym z najważniejszych elementów w życiu każdego z nas - powiedział Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

Drugi dzień konferencji poświęcony był m.in. zagadnieniom dotyczącym polityki klimatycznej. Lasy Państwowe od lat wykorzystują narzędzia informatyczne i nowoczesne technologie. Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych, podkreślił, że już w latach 90. ubiegłego wieku Lasy Państwowe stworzyły system informatyczny, gromadzący wszystkie dane o lasach, a które są wykorzystywane w zarządzaniu nimi oraz w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy na co dzień wykorzystują nowoczesne urządzenia rejestrujące, które pozwalają przeciwdziałać np. zaśmiecaniu lasów. Na walkę z tym procederem Lasy Państwowe rocznie wydają ok. 20 mln zł.

Narzędzia rejestrujące mają także niebagatelne znaczenie w systemie ochrony przeciwpożarowej lasów. Dzięki nim leśnicy są w stanie szybko zlokalizować pożar i w krótkim czasie przystąpić do akcji gaśniczej, nie dopuszczając do tak wielkich strat jak to ma miejsce np. w Turcji czy Grecji.

Dyrektor Kubica podkreślił, że gdybyśmy w 1992 roku dysponowali takim sprzętem jaki mamy dzisiaj, być może udałoby się uniknąć katastrofalnego w skutkach pożaru w Kuźni Raciborskiej.

O klęsce w lasach wspomniał Bartosz Pewniak,  zastępca dyrektor ds. gospodarki leśnej RDLP w Toruniu. W toruńskich lasach w 2017 roku przeszedł huragan, który zniszczył hektary lasu i powalił kilka milionów sześciennych drewna. Dzięki zastosowaniu lotniczego skanowania laserowego w krótkim czasie pozyskano dane o rozmiarach szkód, zlokalizowano miejsca najbardziej dotknięte huraganem, a także zorganizowano prace w taki sposób, by w jak największym stopniu zapewnić bezpieczeństwo ludziom pracującym przy usuwaniu szkód.

Natomiast Krzysztof Sterańczak, zastępca dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa zauważył, że obecnie jesteśmy w stanie monitorować lasy zarówno na poziomie globalnym, analizować ich przyrost, miąższość i inne parametry, jak i na poziomie jednego drzewa, dotykając precyzyjnego leśnictwa.

Konferencja potrwa do 3 września, a jej głównym zadaniem jest wzmocnienie współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej.