Lasy Państwowe na Europejskim Sympozjum Leśnym "Przyszłość Zielonego Ładu i jego wdrażanie na szczeblu krajowym"

Delegacja z Lasów Państwowych wzięła udział w Europejskim Sympozjum Leśnym w Berlinie. Dyskutowano o wyzwaniach, jakie przed leśnikami na naszym kontynencie stawia wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu.
26.01.2024

Delegacja z Lasów Państwowych wzięła udział w Europejskim Sympozjum Leśnym w Berlinie. Dyskutowano o wyzwaniach, jakie przed leśnikami na naszym kontynencie stawia wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu.

Sympozjum odbyło się 18 stycznia w Federalnym Ministerstwie Żywności i Rolnictwa. Organizowała je Niemiecka Rada Leśnictwa. Sympozjum to cykliczne wydarzenie, w którym uczestniczą przedstawiciele branżowych organizacji leśnych. Spotykają się z wysokimi rangą politykami krajowego i europejskiego szczebla, by dyskutować o najbardziej aktualnych wyzwaniach współczesnego leśnictwa. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem Europejskiego Zielonego Ładu i wyzwań związanych z jego wdrażaniem w poszczególnych krajach europejskich.  

Niemiecka Rada Leśnictwa (DFWR – Deutscher Forstwirtschaftsrat) jest organizacją parasolową i skupia interesariuszy z obszaru leśnictwa w Niemczech. Została założona w 1950 roku. Członkami DFWR są instytucje i firmy z niemieckiego przemysłu leśnego i jego otoczenia, w tym kilka państwowych przedsiębiorstw leśnych, profesjonalne stowarzyszenia leśne, a także przedstawiciele prywatnego sektora leśnego i nauk leśnych. DFWR jest tym samym głosem około dwóch milionów prywatnych i publicznych właścicieli lasów, którzy w sposób zrównoważony utrzymują i zarządzają powierzchnią około 11,4 miliona hektarów lasów w Niemczech. Celem DFWR jest zrównoważone leśnictwo, tj. opieka i zarządzanie lasami w interesie ich zdrowego, stabilnego i wydajnego stanu, ich wielofunkcyjności oraz ochrony lasów dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Do grudnia 2007 r. Niemiecka Rada Leśnictwa miała siedzibę w Bonn, a w styczniu 2008 r. rozpoczęła działalność w Berlinie.

Na zaproszenie organizatora, w imieniu dyrektora generalnego Lasów Państwowych Witolda Kossa, w spotkaniu wzięła udział również reprezentacja Lasów Państwowych. W gronie zaproszonych gości z Polski znalazła się także delegacja Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Claudia Müller, reprezentująca Parlamentarny Sekretarz Stanu, Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa Niemiec, Norbert Totschnig austriacki federalny Minister Rolnictwa, Leśnictwa, Regionów i Gospodarki Wodnej oraz Wolfgang Burtscher z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Komisji Europejskiej.

Prelegenci podkreślali znaczenie zrównoważonego rozwoju w leśnictwie, wskazywali na rolę surowców drzewnych dla sektora budowlanego i energetycznego oraz na znaczenie leśnictwa dla rozwoju obszarów wiejskich i zapewnia miejsc pracy. Rozmawiano o kwestiach związanych z koniecznością zachowania bioróżnorodności, wzmacnianiem odporności lasów, podejmowania działań adaptacyjnych i szerzej równoważenia różnych funkcji spełnianych przez lasy.

Podczas dyskusji panelowej decydenci polityczni i czołowi przedstawiciele leśnictwa i ochrony przyrody dyskutowali na temat przyszłości Europejskiego Zielonego Ładu oraz ekonomicznej i politycznej potrzeby działań w przyszłości.

W krótkim przemówieniu w imieniu Dyrektora Generalnego delegacja Lasów Państwowych  przekazała podziękowania za zaproszenie i podkreśliła znaczenie podejmowanych podczas spotkania kwestii dotyczących wyzwań stojących dziś przed europejskim leśnictwem.

– Lasy i leśnictwo w Europie stają dziś przed poważnymi wyzwaniami  związanymi ze zmianami klimatu, potrzebą zachowania trwałości lasów i ochroną bioróżnorodności – napisał dyrektor Lasów Państwowych. – Zmieniają się także oczekiwania społeczne wobec lasów. Wszystko to musi byś uwzględnione w podejściu do nowoczesnej gospodarki leśnej i oznacza konieczność planowania i podejmowania działań adaptacyjnych w oparciu o najlepszą dostępną wiedzę i doświadczenie europejskich leśników. Dzięki takim działaniom możliwe będzie utrzymanie zdrowych, odpornych, trwałych i stabilnych ekosystemów leśnych.

Jednocześnie przedstawiciele LP zadeklarowali otwartość i zwrócili uwagę na konieczność współpracy na różnych poziomach:

Ważne jest dla nas, aby pozostać w dialogu, współpracować, wymieniać  się doświadczeniami, słuchać siebie nawzajem, poszukiwać wspólnych rozwiązań, zarówno w międzynarodowym gronie leśników, jak i w dialogu ze społeczeństwem, różnymi grupami interesariuszy i szczeblem politycznym.