Kolejna submisja drewna w radomskiej dyrekcji

Blisko 590 m3 najlepszego drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów zostało sprzedane na V Regionalnej Submisji Drewna Szczególnego RDLP w Radomiu.
05.12.2019 | Dorota Włosowska, RDLP w Radomiu

Blisko 590 m3 najlepszego drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów zostało sprzedane na V Regionalnej Submisji Drewna Szczególnego RDLP w Radomiu.

Submisję rozstrzygnięto 29 listopada w Nadleśnictwie Włoszczowa, gdzie znajdował się plac, na którym zgromadzono drewno. Drewno pochodziło z 14 nadleśnictw RDLP w Radomiu. Oferty złożyło 11 podmiotów zajmujących się produkcją okleiny, forniru oraz drzwi i ekskluzywnych mebli, a także gontów (modrzew). Sprzedano niemal 87 proc. oferowanego surowca – drewno liściaste (dębowe, olchowe i jesionowe) oraz drewno iglaste (modrzewiowe).

Podobnie jak w poprzednich latach, największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy poszukiwany przez firmy zajmujące się produkcją wysokiej jakości oklein. Zainteresowane były nim firmy nie tylko z Polski, ale też z Austrii, Estonii, Rumunii oraz Japonii. Rekordowy los (sztuka) pochodził z lasów Nadleśnictwa Radom, za metr sześcienny zapłacono aż 3 826 zł (6 275 zł za sztukę o długości 5,80 m i średnicy 60 cm). Charakteryzował się szczególną barwą drewna, brakiem wad na pobocznicy i wąskim bielem przy odpowiedniej długości kłody.

Drewno dębowe w dobrej cenie sprzedano także z pozostałych nadleśnictw: Daleszyc, Grójca, Jędrzejowa, Kozienic, Marcul, Ostrowca Świętokrzyskiego, Pińczowa, Przysuchy, Starachowic, Staszowa, Suchedniowa i Włoszczowy. Łącznie sprzedano 439 m3 tego surowca. Średnia cena za m3 wyniosła 2 419 zł.

Tradycyjnie dużo sprzedano olchy – tym razem 121 m3, pochodzącej głównie z Nadleśnictwa Włoszczowa, które jest pionierem na terenie radomskiej dyrekcji w sprzedaży drewna w formule submisji. Olcha z tamtejszego nadleśnictwa odznacza się unikalnym rysunkiem i barwą, rzadko spotykanymi w innych regionach kraju. Ze względu na te cechy jest poszukiwana przez producentów oklein. Najwyższą cenę jednostkową za 1 m3 zaoferowano za los nr 175 – drewno o długości 7,9 m i średnicy 43 cm z Nadleśnictwa Włoszczowa, tj. 1 368 zł za m3. Za surowiec olchowy uzyskano średnią cenę 872 zł/m³.

Modrzew wystawiło Nadleśnictwo Suchedniów. Uzyskano średnią cenę 1 419 zł/m3. Jesion został sprzedany za średnią cenę 868 zł/m3.

Średnia cena sprzedaży wszystkich gatunków wyniosła 2 045 zł za m3. Doświadczenia z submisji są pozytywne – leśników cieszy to, że uwzględniając inne funkcje lasu potrafią wyprodukować drewno o ponadprzeciętnych cechach użytkowych docenianych przez producentów z branży drzewnej.

Tym bardziej że jest to produkt ekologiczny i odnawialny powstający z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa, co potwierdzają certyfikaty FSC® i PEFC.

RDLP w Radomiu ugruntowała swoje miejsce w kalendarium submisji Lasów Państwowych. Warte podkreślenia w tegorocznej submisji jest to, że dobrym kierunkiem jest specjalizacja w kierunku wyselekcjonowanego dębu, który jest poszukiwany przez nabywców. Kolejne spostrzeżenie dotyczy potwierdzenia marki, jaką jest olcha włoszczowska. Nie byłoby jednak efektów gdyby nie wspólny wysiłek wszystkich pracowników zaangażowanych w submisję, szczególnie brakarzy.