Inwestycje Lasów Państwowych docenione

W zakończonej właśnie 27. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” Lasy Państwowe odniosły sukces. Tytuł „Budowa XXI wieku” w kategorii obiektów edukacji, szkolnictwa i nauki uzyskało Nadleśnictwo Srokowo za inwestycje w Wilczym Szańcu.
03.10.2023

W zakończonej właśnie 27. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” Lasy Państwowe odniosły sukces. Tytuł „Budowa XXI wieku” w kategorii obiektów edukacji, szkolnictwa i nauki uzyskało Nadleśnictwo Srokowo za inwestycje w Wilczym Szańcu.

„Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” to ogólnopolski konkurs budowlany dla inwestorów, wykonawców i projektantów. Corocznie promuje najlepsze, wyróżniające się szczególnymi walorami przedsięwzięcia budowlane. Konkurs jest organizowany w dwóch głównych kategoriach: dedykowanej obiektom nowym oraz obiektów modernizowanym. Nagrody przyznaje niezależne jury złożone z 37 fachowców, którzy w tym roku mieli do ocenienia kilkaset różnych obiektów.

Od lat w konkursie startują jednostki Lasów Państwowych. I to z powodzeniem. Nie inaczej było w tym roku. Zgłoszenia nadesłało sześć nadleśnictw. Olsztyn i Sulęcin zgłosiły nowe, oddane w tym roku siedziby. Oba też znalazły się też w gronie finalistów. Projekty nadleśnictw Szprotawa i Trzebciny dotyczyły zadań związanych z retencją. Oborniki i Srokowo przedstawiły obiekty związane z edukacją i turystyką.

Najwięcej laurów zebrało Nadleśnictwo Srokowo, które od kilku lat samodzielnie zarządza wyjątkowym na skalę Europy kompleksem bunkrów w byłej kwaterze Hitlera „Wilczy Szaniec”. Projekt, który objął wzniesienie centrum informacji i obsługi turystów uzyskał tytuł Budowa XXI w.” w kategorii „Obiektów edukacji, szkolnictwa i nauki”, a także nagrodę przyznawaną przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych oraz kolejną od dwutygodnika „Las Polski”.

W 2017 r. Wilczy Szaniec przejęły od prywatnego dzierżawcy Lasy Państwowe. Do tej pory wydano już ponad 15 mln zł na uporządkowanie terenu, stworzenie wystaw i udogodnień dla turystów. Rocznie obiekt odwiedza aż ćwierć miliona turystów!

Wyróżnienie w kategorii „Przestrzenie administracyjno-biurowe małe” przyznane zostało Nadleśnictwu Sulęcin, które w tym roku przeniosło się do nowej, energooszczędnej siedziby.

W uroczystym wręczeniu nagród wzięła udział Magdalena Kapuścińska, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. nieruchomości i zamówień.

- Bardzo cieszy, że inwestycje, które realizują jednostki Lasów Państwowych otrzymują prestiżowe wyróżnienia. To potwierdza, że potrafimy zadbać, by nasza infrastruktura była nowoczesna, funkcjonalna i estetyczna. Zarządzamy lasami, które zajmują ¼ kraju i naszym obowiązkiem jest też dbać, by obiekty architektoniczne harmonijnie wpisywały się w otaczający krajobraz – mówiła dyrektor Kapuścińska.

 

Pozostałe obiekty Lasów Państwowych:

1) Nadleśnictwo Olsztyn: finalista

2) Nadleśnictwo Trzebciny

3) Nadleśnictwo Oborniki

4) Nadleśnictwo Szprotawa