Inwentaryzacja stanu lasów pomoże w planowaniu

- Kompletna i aktualna baza danych ułatwi opracowanie strategii rozwoju polskiej gospodarki leśnej – podkreślili uczestnicy seminarium poświęconemu Bankowi Danych o Lasach oraz Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasów. Podczas konferencji przedstawiono założenia obydwu projektów i zaprezentowano uzyskane rezultaty.
11.03.2015 | Magda Stępińska, CILP

- Kompletna i aktualna baza danych ułatwi opracowanie strategii rozwoju polskiej gospodarki leśnej – podkreślili uczestnicy seminarium poświęconemu Bankowi Danych o Lasach oraz Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasów. Podczas konferencji przedstawiono założenia obydwu projektów i zaprezentowano uzyskane rezultaty.

- Inwentaryzacja lasów prowadzona na dużym obszarze jest podstawowym narzędziem do prawidłowej diagnostyki dotyczącej stanu lasu. Pozwala na analizę zmian zachodzących na danym obszarze, co umożliwi szybką reakcję i modyfikowanie działań związanych z zarządzania lasami – zauważył Piotr Otawski, wiceminister środowiska i Główny Konserwator Przyrody. Według wiceministra Otawskiego „WISL jest ważnym narzędziem nadzoru realizowania gospodarki leśnej na terenie całego kraju bez względu na formę własności danego obszaru”.

Według uczestników seminarium, które odbyło się 9 marca w starym gmachu SGGW przy Rakowieckiej w Warszawie, podstawowym warunkiem prawidłowego funkcjonowania BDL jest jego stała aktualizacja. Informacje o zasobach leśnych i ich stanie powinny przekazywać m.in. starostwa powiatowe. Dlatego podczas seminarium apelowano o prawne zobowiązanie do przekazywania bieżących informacji o lasach. – Konieczna jest również poprawa wiarygodności danych dotyczących lasów prywatnych. Dlatego w przyszłości należałoby się zastanowić nad metodyką, a już teraz nad poprawą obecnego stanu danych – zauważono podczas spotkania.

Niezbędne będą również zmiany w prawie określające warunki wymiany danych pomiędzy instytucjami. Wprowadzenie rozwiązań legislacyjnych wymaga ścisłej współpracy wielu instytucji, a ta jest niezbędna do właściwej realizacji Polityki Leśnej Państwa.

Materiały z seminarium będą dostępne na stronie:  www.bdl.lasy.gov.pl

Janusz Zaleski, zastępca dyrektora generalnego ds. gospodarki leśnej, przypomniał, że Lasy Państwowe są zobowiązane nie tylko do troski o powierzony oszar, ale także do informowania społeczeństwa o stanie polskich lasów. Obowiązek prowadzenia oceny i inwentaryzacji lasów oraz sporządzania odpowiednich prognoz, a częściowo również informowania o stanie zasobów leśnych wynika z ustawy o lasach (art.13a).

Podczas konferencji nawiązano do problemów jakie pojawiły się w czasie realizacji projektów. Osoby zaangażowane w prace nad BDL oraz WISL podkreślały, że o ile dane na temat lasów zarządzanych przez PGL LP są dostępne w jednakowej strukturze, to dane pozostałych form własności są niepełne, rozproszone i nierzadko trudno dostępne.

Ciekawie wypadło porównanie prezentowanych danych do zasobów gromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny i Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Jak wynika z analizy przygotowanej przez Artura Łączyńskiego z GUS i Jerzego Zielińskiego z GUKiG te same dane stanowiące część zasobów różnych instytucji znacząco się różnią , co ma ogromny wpływ na planowanie i gospodarowanie w skali całego kraju.

- Do tej pory na mapach topograficznych funkcjonuje wiele nieaktualnych opisów, np.   gajówka albo zagajnik, a według przedwojennej definicji oznacza takie zadrzewienie, w którym nie widać żołnierza na koniu. Konieczne jest zatem wprowadzenie w przyszłości zmian także w tym obszarze – apelował Jerzy Zieliński.

Instytut Badawczy Leśnictwa reprezentował Marek Jabłoński, który poruszył problemy metodyczne Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasów, a także rozbieżności tych samych danych pochodzących z odmiennych źródeł.

Organizatorami konferencji była Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oraz Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. W seminarium udział wziął Adam Wasiak, dyrektor generalny LP oraz Janusz Dawidziuk z BULiGL. 

W spotkaniu uczestniczyło 220 osób reprezentujących aż 48 instytucji administracji publicznej związanych z nadzorem nad lasami, jednostek naukowych, instytucji związanych z ochroną środowiska, planowaniem przestrzennym i prowadzących statystykę publiczną.