Drwal roku wybrany

Już po raz szósty w Nadleśnictwie Spychowo odbyły się zawody drwali. W tym roku o tytuł Drwala Roku i złotą siekierę walczyło aż 16 zawodników.
03.03.2015 | Krzysztof Baszak, Urszula Dyl-Nadolna, Nadleśnictwo Spychowo

Już po raz szósty w Nadleśnictwie Spychowo odbyły się zawody drwali. W tym roku o tytuł Drwala Roku i złotą siekierę walczyło aż 16 zawodników.

Uczestnicy zawodów rywalizowali w pięciu konkurencjach, m.in. ścięciu rosłej sosny, tak aby trafiła we wbity palik, zmianie łańcucha w pilarce na czas, precyzyjnym odcinaniu krążka z kłody czy też oczyszczanie z gałęzi przygotowanych wcześniej świerkowych pni.

Najlepszym drwalem, do którego trafiła profesjonalna pilarka spalinowa, okazał się Sylwester Jurczyk z ZUL Drewpol. Obok na podium stanęli: Wiesław Myślak z ZUL Żubr oraz ŁukaszWójtowicz z ZUL Drewpol, który otrzymał również nagrodę za najbezpieczniejsze posługiwanie się pilarką.

Jurczyk, zdobywca złotej siekiery, będzie również reprezentował Nadleśnictwo Spychowo podczas regionalnych zawodów, które odbędą się w czerwcu.

Zespołowo największą liczbę punktów zdobyli zawodnicy z Zakładu Usług Leśnych ŻUBR. Właściciele firmy otrzymali medal oraz, z rąk inspektora PIP Adama Sieradzkiego, apteczkę pierwszej pomocy z życzeniami „aby nigdy nie została użyta".

Tradycyjnie, poza klasyfikacją startowali goście: uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie oraz, pierwszy raz w historii zawodów, strażak z OSP Faryny.

Spotkaniu towarzyszyło wiele innych atrakcji, m.in. stoiska promocyjne firm oraz pokazy najnowszych maszyn: przyczepy samozaładowaczej oraz skider'a w wykonaniu firmy AMAROL.
Publiczność mogła poczuć ducha rywalizacji biorąc udział w „Wieloboju Drwala", czyli rzucaniu papierówką na odległość, gumofilcem do beczki i toporkiem do celu, cieciu piłą moja-twoja i rąbaniu drewna na czas.

Nowością było przygotowanie zawodów w oparciu o międzynarodowy regulamin opracowany przez IALC, organizację regulującą przeprowadzanie zawodów drwali na świecie.

- Zawody przebiegły w dobrej i bezpiecznej atmosferze. Najbardziej cieszy mnie fakt, że widzę tutaj tak wielu młodych ludzi zarówno wśród zawodników jak i innych pracowników ZUL- podkreśliła na zakończenie Małgorzata Błyskun, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Celem zawodów było promowanie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także integracja środowiska.

W organizację spotkania zaangażowane były miejscowe firmy i zakłady usług leśnych, Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.