Dni Lasu, święto nie tylko leśników

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznicę Powstania Wielkopolskiego, poznańscy leśnicy odnowili tradycję Święta Lasu, której korzenie sięgają lat 30. XX wieku. W Gnieźnie 21 kwietnia odbyły się obchody Dni Lasu.
24.04.2018 | MAłGORZATA BRZOSTOWSKA, RZECZNIK PRASOWY RDLP W POZNANIU

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznicę Powstania Wielkopolskiego, poznańscy leśnicy odnowili tradycję Święta Lasu, której korzenie sięgają lat 30. XX wieku. W Gnieźnie 21 kwietnia odbyły się obchody Dni Lasu.

- Jest to wielkie święto leśników, którzy ciężko pracują, z których jesteśmy bardzo dumni, a na co dzień często nie słyszymy w ogóle o tym, co robią i jaką trudną pracę wykonują - powiedział podczas uroczystości Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

W tym wyjątkowym dniu zostały posadzone lipy na terenie Ogrodu Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Nowe nasadzenia zajęły miejsce drzew, zniszczonych w wyniku huraganu, który przeszedł przez Polskę w sierpniu ubiegłego roku. Nadleśnictwo Gniezno to najbardziej dotknięty przez kataklizm obszar poznańskiej dyrekcji, w którym zniszczonych zostało ponad 6 tys. ha lasów.

Podczas tegorocznych obchodów uczestnicy, w asyście ułanów oraz harcerzy, posadzili pamiątkowe lipy. - Idea Święta Lasu wpisuje się w symboliczne odnowienie tego obszaru, ukazując olbrzymi wysiłek, trud i zaangażowanie wielkopolskich leśników w odtwarzanie zasobów leśnych. Ukazuje również silną leśną więź w trudnych chwilach, zakorzenioną w naszej tradycji - powiedział Tomasz Markiewicz, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Pierwsze obchody Święta Lasu odbyły się 29 kwietnia 1933 r.  w Poznaniu. Wówczas także posadzono lipy, nazwane „Lipami Wolności", były symbolem walk niepodległościowych i Powstania Wielkopolskiego.

Uczestnikom wydarzenia wręczono orzełka powstańczego, którego używali powstańcy wielkopolscy. Wykonany z drewna lipowego był symbolem łączącym 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości z sadzonymi ówcześnie „Lipami Wolności".

- Lipa jest wpisana w tradycję polską, jako drzewo opisywane przez poetów, które niesie wiele pożytku. Natomiast przed wojną lipy były sadzone jako drzewa pamiątkowe, gdyż ten gatunek upamiętniał właśnie  takie dni, jak Dni Lasu, które dziś obchodzimy - dodał Tomasz Markiewicz.

Andrzej Konieczny oraz Tomasz Markiewicz symbolicznego nasadzenia dokonali razem z parlamentarzystami, przedstawicielami samorządów oraz duchowieństwa. - Gospodarka leśna od lat 90. prowadzona jest w oparciu o ustawę o lasach, która w taki sposób uspołecznia tę gospodarkę leśną, działając w imieniu społeczeństwa i dla społeczeństwa. Jesteśmy zobowiązani do tego, aby nie tylko życie lasu, ale i społeczeństw z niego korzystających, było jak najlepsze - powiedział dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny.

Uroczystość Dni Lasu były także okazją do uhonorowania osób, które się wyróżniły w pracy na rzecz państwa. Jednym z najważniejszych odznaczeń wręczanych przy okazji tego święta, przyznawanym po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, był Złoty Krzyż Zasługi, którym odznaczano osoby wyróżniające się dla kraju i społeczeństwa.

Złotego Krzyża Zasługi został wręczony Henrykowi Piskonowiczowi, emerytowanemu  zastępcy dyrektora RDLP w Poznaniu,  Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Krzysztof Matuszak, główny księgowy z Nadleśnictwa Pniewy, Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymał Stanisław Sęktas, leśniczy z Nadleśnictwa Syców. Odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP wręczył poseł Zbigniew Dolata.

Kolejne odznaczenie „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”, przyznane przez Ministra Srodowiska, otrzymał Włodzimierz Poliński, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Konstantynowo.

Dyrektor generalny LP wspólnie z dyrektorem RDLP w Poznaniu, za wybitne osiągnięcia i sumienną służbę uhonorowali Kordelasami Leśnika Polskiego 11 pracowników Lasów Państwowych.

W trakcie uroczystości zostało również wręczone honorowe odznaczenie „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego", przyznane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, które otrzymał Andrzej Antowski z Nadleśnictwa Jarocin. Odznaczenia w im. Marszałka Województwa Wielkopolskiego dokonał Paweł Śliwa, z-ca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne harcerzy oraz uczniów ze szkoły podstawowej. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie pod kierunkiem Katarzyny Winiarskiej przygotowali spektakl „Ścieżki pamięci, wyjątkowo poruszający był występ Kacpra Stopczyńskiego, który zaśpiewał utwór Jacka Kaczmarskiego „Mury". Tego dnia wystąpili również harcerze z 44. Drużyny Wędrowniczej Krzemień 66 im. Harcmistrza Floriana Marciniaka w Gnieźnie. Nad całością występu czuwali harcmistrzyni Ewelina Tubacka i podharcmistrz Tomasz Lemański.

Na koniec uczestnicy obejrzeli fragment filmu „Twierdzą był im każdy las", który powstał na podstawie wspomnień leśników z walk na frontach II wojny światowej.

Podczas obchodów była także dostępna wystawa zdjęć historycznych prezentująca leśników w czasie pierwszych obchodów Święta Lasu z lat 30. XX w. Można było także obejrzeć ówczesne narzędzia służące do odbioru drewna czy też sadzenia drzew.