Zarządzenie nr 2/2007

02.04.2012
Na podstawie art. 18, ust. 3 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r., nr 241, poz. 2416, z późniejszymi zmianami) oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 50 ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z 18 maja 1994 r. w sprawie nadania statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe zarządzam, co następuje.

§ 1

Ustalam zasady tworzenia i funkcjonowania systemu stałych dyżurów, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz. U. nr 219, poz. 2218) w:

1) Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych,

2) regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych,

3) nadleśnictwach,

4) Zakładzie Informatyki Lasów Państwowych,

5) Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych,

6) Ośrodku Rozwojowo-Wdrożeniowym Lasów Państwowych,

7) Leśnym Banku Genów Kostrzyca,

8) Ośrodku Kultury Leśnej,

9) Ośrodku Techniki Leśnej.

§ 2

Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:

1) jednostkach organizacyjnych – rozumie się przez to Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, regionalne dyrekcje Lasów Państwowych oraz nadleśnictwa;

2) zakładach o zasięgu krajowym – rozumie się przez to zakłady i ośrodki podległe bezpośrednio dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych, wymienione w § 1, pkt. 4–9;

3) zakładach o zasięgu regionalnym – rozumie się przez to zespoły składnic, gospodarstwa rybackie, zakłady produkcyjno-usługowo-handlowe, leśne ośrodki szkoleniowe i edukacji leśnej, ośrodki transportu leśnego i inne podległe bezpośrednio dyrektorom regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych;

4) kierownikach jednostek organizacyjnych – rozumie się przez to dyrektora generalnego Lasów Państwowych, dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz nadleśniczych;

5) kierownikach zakładów – rozumie się przez to kierowników zakładów o zasięgu krajowym, wymienionych w § 1, pkt 4–9 i kierowników zakładów o zasięgu regionalnym.

§ 3

1. Kierownicy jednostek organizacyjnych tworzą stały dyżur, w formie całodobowej służby dyżurnej, pełnionej w pomieszczeniu przygotowanym do tego celu i odpowiednio wyposażonym w środki techniczne.

2. Stały dyżur, tworzony w formie całodobowej służby dyżurnej, ma być pełniony w systemie dwuzmianowym.

3. Stały dyżur organizuje się przy wykorzystaniu pracowników jednostek organizacyjnych.

4. Do pełnienia dyżurów nie mogą być wyznaczone osoby posiadające przydziały mobilizacyjne lub odpowiedzialne za realizację nałożonych na jednostkę organizacyjną zadań obronnych.

5. Osoby wyznaczone do pełnienia służby stałego dyżuru powinny posiadać odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa, upoważniające do dostępu do informacji niejawnych, wydane na podstawie ustawy z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r., nr 196, poz. 1631 oraz z 2006 r., nr 104, poz. 708 i 711, nr 149, poz. 1078).

6. Osobom pełniącym dyżur w systemie dwuzmianowym należy zapewnić warunki do odpoczynku oraz przygotowania i spożycia posiłku.

§ 4

Kierownicy zakładów tworzą stały dyżur w formie punktu kontaktowego, działającego w godzinach służbowych na wyznaczonym stanowisku pracy, a po godzinach służbowych domowy dyżur telefoniczny pełni co najmniej dwóch wyznaczonych pracowników.

§ 5

Dokumentację stałego dyżuru prowadzą:

1) w stanie stałej gotowości obronnej państwa – pracownicy prowadzący sprawy związane z realizacją zadań obronnych
w jednostkach organizacyjnych oraz zakładach o zasięgu krajowym i regionalnym;

2) w stanie gotowości obronnej państwa czasu kryzysu i w stanie gotowości obronnej państwa czasu wojny:

– w jednostce organizacyjnej starszy dyżurny,

– w zakładzie o zasięgu krajowym i regionalnym kierownik zakładu lub upoważniona przez niego osoba.

§ 6

1. System stałych dyżurów w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe w stanie gotowości obronnej państwa czasu kryzysu i w stanie gotowości obronnej państwa czasu wojny uruchamia dyrektor generalny Lasów Państwowych na polecenie ministra środowiska.

2. Stały dyżur może być również uruchamiany w stanie stałej gotowości obronnej państwa, w celu realizacji zadań szkoleniowych lub innych uzasadnionych przypadkach, szczególnie klęsk żywiołowych, awarii, albo katastrof zagrażających bezpieczeństwu życia lub mienia ludności.

3. Decyzję o uruchomieniu stałego dyżuru w przypadkach wymienionych w pkt. 2 podejmuje:

1) dyrektor generalny Lasów Państwowych w stosunku do wszystkich podległych jednostek organizacyjnych i zakładów o zasięgu krajowym i regionalnym,

2) dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w stosunku do podległych jednostek organizacyjnych i zakładów o zasięgu regionalnym.

4. Decyzję o zakończeniu działania stałego dyżuru wydaje podmiot, który wydał decyzję o jego uruchomieniu.

§ 7

1. Wyposażenie, strukturę organizacyjną, dokumentację, zasady oraz warunki uruchamiania i funkcjonowania stałego dyżuru zawiera „Ramowa instrukcja stałego dyżuru”, stanowiąca załącznik do zarządzenia (bez publikacji – przyp. red.).

2. Kierownicy jednostek organizacyjnych i zakładów o zasięgu krajowym na podstawie „Ramowej instrukcji stałego dyżuru” opracują dla swojej jednostki organizacyjnej lub zakładu o zasięgu krajowym „ Instrukcję stałego dyżuru” do 20 lutego 2007 r.

3. Kierownicy jednostek organizacyjnych wydadzą zarządzenie w sprawie utworzenia i funkcjonowania stałego dyżuru w nadleśnictwach oraz zakładach o zasięgu regionalnym, w którym m.in. podadzą wytyczne do opracowania „Instrukcji stałego dyżuru” przez nadleśnictwa i zakłady o zasięgu regionalnym. W celu wejścia w nowy system stałego dyżuru PGL LP termin zakończenia prac w nadleśnictwach i zakładach o zasięgu regionalnym LP wyznacza się do 20 marca 2007 r.

§ 8

Finansowanie zadań związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem stałych dyżurów, o których mowa w § 1, odbywa się zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 15 czerwca 2004 r. w sprawie warunków i trybu planowania i finansowania zadań wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa przez organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego (Dz. U. nr 152, poz.1599).

§ 9

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

DYREKTOR GENERALNY

LASÓW PAŃSTWOWYCH

mgr inż. Andrzej Matysiak