Msza w intencji prof. Jana Szyszko

W środę, 24 czerwca w Starej Miłośnie odbyła się msza święta w intencji zmarłego w ubiegłym roku prof. Jana Szyszko. Data uroczystości nie była przypadkowa, 24 czerwca to dzień imienin profesora.
24.06.2020

W środę, 24 czerwca w Starej Miłośnie odbyła się msza święta w intencji zmarłego w ubiegłym roku prof. Jana Szyszko. Data uroczystości nie była przypadkowa, 24 czerwca to dzień imienin profesora.

We mszy wzięli udział minister środowiska Michał Woś, dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny wraz z delegacjami leśników, a także rodzina i przyjaciele profesora. -  Jest  z nami wielu leśniczych i nadleśniczych. Przybyli pożegnać kogoś, kto był dla nich nie tylko przełożonym, ale przede wszystkim bratem, który podpowiadał co należy robić, by wypełnić swoją misję - podkreślił podczas kazania biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz.

Po mszy na cmentarzu ksiądz biskup w asyście ministra środowiska Michała Wosia oraz dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego poświęcił nagrobek profesora.

Dziękując wszystkim zgromadzonym za przybycie na tę uroczystość, Andrzej Konieczny podkreślał zasługi prof. Jana Szyszko dla polskiego leśnictwa i leśników.

Przez wiele lat nieżyjący prof. Szyszko (były minister środowiska, profesor nauk leśnych, polityk; zmarł 9 października 2019 r. w wieku 75 lat)  był związany z polskim leśnictwem oraz ochroną przyrody. W uznaniu wybitnych osiągnięć w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej prezydent nadał pośmiertnie prof. Szyszko Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

W latach 1993–1994 prof. Szyszko pełnił funkcję dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych w resorcie środowiska. Prof. Szyszko był ministrem środowiska pięciu rządów, po raz pierwszy w gabinecie Jerzego Buzka (1997-99), następnie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego (2005-2007). Od 2015 r. do 2018 r. pełnił funkcję ministra środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego (do stycznia 2018 r.). Był pełnomocnikiem rządu do spraw Konwencji Klimatycznej i prezydentem V Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ

Był także posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Prof. Szyszko startował również w obecnych wyborach do parlamentu.

Jan Szyszko był również nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych. W 1966 r. ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Był pracownikiem naukowo-dydaktycznym SGGW i kierownikiem Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, a także współtwórcą i kierownikiem Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych. Zasiadał w Komitecie Ekologii Polskiej Akademii Nauk. Był też jednym z założycieli Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.

Był autorem licznych publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii. Jako minister środowiska m.in. objął ochroną wilka na terenie całego kraju i patronował wprowadzeniu ochrony ponadstuletnich drzew w nadleśnictwach w Puszczy Białowieskiej.

Był inicjatorem i promotorem ważnych badań na temat bilansu i wymiany węgla w drzewostanach, które przed wiele dekad prowadził w okolicach Tuczna. W ostatnich latach decydowanie opowiadał się za interwencją w celu ograniczenia największej od stulecia gradacji kornika w Puszczy Białowieskiej, zagrażającej dotychczasowym siedliskom oraz powodującej wzrost zagrożenia dla ludzi i bezpieczeństwa pożarowego.

Prof. Szyszko uzyskał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Lüneburgu za badania nad biegaczowatymi, a w 2008 r. otrzymał nagrodę im. Ettore Majorany, przyznawaną m.in. przez Papieską Akademię Nauk.