W Węgrowie odbyło się święto leśników i myśliwych

Leśnicy, myśliwi, rolnicy oraz jeźdźcy z Mazowsza i Podlasia po raz kolejny obchodzili swoje święto. 18 października już po raz 12. w Węgrowie był obchodzony Hubertus.
19.10.2020

Leśnicy, myśliwi, rolnicy oraz jeźdźcy z Mazowsza i Podlasia po raz kolejny obchodzili swoje święto. 18 października już po raz 12. w Węgrowie był obchodzony Hubertus.

Wydarzenie było poświęcone pamięci prof. Jana Szyszko. Mszy przewodniczył ks. bp Piotr Sawczuk, biskup drohiczyński.

– To wyjątkowy dzień dla nas, dla wszystkich leśników, przyjaciół, rolników, miłośników przyrody. Ten dzień jest okazją do przypomnienia wspaniałych zwyczajów naszej kultury – podkreślił wiceminister środowiska Edward Siarka.

W uroczystościach – oprócz wiceministra - wzięli udział m.in. dyrektor generalny Andrzej Konieczny, dyrektorzy regionalni Lasów Państwowych oraz Krystyna Szyszko, wdowa po zmarłym Janie Szyszko. Wydarzenie uświetnił poczet sztandarowy Lasów Państwowych.

W tym roku ze względów epidemiologicznych Hubertus był tylko jednodniowy, dlatego sprawowana była tylko msza święta. W poprzednich latach organizowane były również parady, pokazy psów myśliwskich czy myśliwska biesiada.

Wcześniej w Parku Dębinka w Łochowie odsłonięto kamień z tablicą upamiętniającą 100. rocznicę istnienia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Obok pamiątkowego kamienia leśnicy wraz z gośćmi posadzili również dąb pobłogosławiony przez papieża Franciszka podczas pielgrzymki delegatów Lasów Państwowych do grobu św. Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Historia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, rozpoczęła się 23 listopada 1920 roku, kiedy to Wincenty Witos i Juliusz Poniatowski podpisali w imieniu Rady Ministrów rozporządzenie, powołujące cztery Zarządy Okręgowe Lasów Państwowych – w Warszawie, Radomiu, Siedlcach i Lwowie - podkreślił w swoim wystąpieniu dyrektor Marek Roman.

Obecnie RDLP w Warszawie to 14 nadleśnictw i jeden zakład o zasięgu regionalnym z siedzibą w Siedlcach. Swym zasięgiem obejmuje część województwa mazowieckiego oraz fragment województwa lubelskiego. Ogólna powierzchnia lasów Skarbu Państwa to 189 tys. ha, zaś lasy innych właścicieli zajmują ponad 220 tys. ha. Lasy warszawskiej dyrekcji charakteryzują się znacznym rozczłonkowaniem kompleksów, a także położeniem w sąsiedztwie wielkiej aglomeracji miejskiej.