Mistrz karate z flagą Lasów Państwowych

Mistrz Karate Kyokushin Mateusz Garbacz, na co dzień nadleśniczy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka, weźmie udział w największej imprezie karate na świecie – 12 Mistrzostwach Świata OPEN w Tokio w Japonii. Na mistrzostwa poleciał z flagą Lasów Państwowych
08.11.2019 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Mistrz Karate Kyokushin Mateusz Garbacz, na co dzień nadleśniczy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka, weźmie udział w największej imprezie karate na świecie – 12 Mistrzostwach Świata OPEN w Tokio w Japonii. Na mistrzostwa poleciał z flagą Lasów Państwowych

Od 9 do 10 listopada Mateusz będzie walczył w ramach reprezentacji Polski Karate Shinkyokushinkai razem z siedmioma innymi zawodnikami. Wraz z reprezentacją do Japonii polecieli też trenerzy, sędzia i fizjoterapeuta oraz kibice, a wśród nich najważniejszy - 7-letni syn Krzyś – też karateka.

Mateusz będzie rywalizował z 161 najlepszymi karatekami z całego świata. Już wiadomo, że w I rundzie zawalczy z Japończykiem Koki Oishi.

Leśnik zdecydował się wziąć udział w zawodach, pomimo że już nie jest czynnym zawodnikiem, skorzystał z okazji przydziału dodatkowych miejsc i wziął udział w eliminacjach.

Tuż przed wylotem na mistrzostwa Mateusz powiedział: – Ogólnie czuję się dobrze, nawet lepiej niż myślałem, jestem w dobrej predyspozycji. Jestem już po swojej karierze zawodniczej, skończyłem walczyć, jednak, jeżeli chodzi o mistrzostwa open – nie uczestniczyłem w nich w okresie startowym. Ten wyjazd traktuję, jako ukoronowanie swoich startów i kariery sportowej. W tych zawodach jest tak, że startują wszyscy, wygrywa jeden – dodał.

Dorobek leśnego karateki jest imponujący, na swoim koncie ma aż 22 złote, dziesięć srebrnych i pięć brązowych medali, które zdobył w zawodach międzynarodowych i krajowych seniorów i juniorów.

Mateusz Garbacz to wielokrotny mistrz Polski, medalista na mistrzostwach Europy. Ma trzeci czarny pas w karate – mistrza – sensei. Jest trenerem Koneckiego Klubu Karate Kyokushin, gdzie też odnosi sukcesy – został Trenerem Roku 2018 Gminy Końskie.

Mateusz i jego koledzy oraz dzieci i młodzież z Koneckiego Klubu Karate Kyokushin, a także z Morawicy i Radomia często pokazują swoje umiejętności na leśnych wydarzeniach edukacyjno-promocyjnych, występowali m.in. na Darach Świętokrzyskich Lasów w Kielcach, a także Święcie Polskiej Niezapominajki w Jedlni-Letnisku.

Jaki jest związek pasji do karate Kyiokushin i bycia leśnikiem? Mateusz Garbacz, który jest najmłodszym nadleśniczym w radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych (wcześniej był m.in. podleśniczym, księgowym, głównym księgowym i inspektorem) zdradził nam, że sport ten uczy nie tylko walki, ale ma ważny aspekt społeczny. – Przekazujemy wychowankom system wartości oparty na poszanowaniu starszych, uprzejmości i szacunku do ciężkiej pracy. Trening karate wspomaga ogólny rozwój, koordynację, samodyscyplinę, a także uczy systematyczność, umiejętność wyznaczania i osiągania celów – mówi.

Ważna jest też skuteczność i kończenie zadań, a to są cechy przydatne w każdej dziedzinie. – Leśnikiem jestem nie tylko z wykształcenia, ale też z pasji, karateką jestem z pasji, ćwiczę od 1993 roku – powiedział.

 

Mistrzostwa można śledzić na tutaj (strefa czasowa GMT+9) lub na fb Koneckiego Klubu Karate Kyokushin i Polskiej Federacji Karate Shinkyokushinkai.