Leśnicy radomscy świętują Niepodległą

6 listopada w Radomiu odbyła się uroczystość jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Regionalne Dni Lasu. Było to jedno z wielu wydarzeń organizowanych przez leśników regionu dla upamiętnienia tej ważnej, także dla leśników rocznicy.
08.11.2018 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

6 listopada w Radomiu odbyła się uroczystość jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Regionalne Dni Lasu. Było to jedno z wielu wydarzeń organizowanych przez leśników regionu dla upamiętnienia tej ważnej, także dla leśników rocznicy.

W ramach uroczystości odbyła się msza św. w kościele pw. Świętej Rodziny w Radomiu celebrowana przez ks. bp Piotra Turzyńskiego. W homilii ks. biskup podkreślił niepowtarzalność chwili dziękowania Bogu za niepodległość w roku 100-lecia.

Przypomniał, że jesteśmy winni wdzięczność wobec poprzednich pokoleń i ich pragnienia wolności i tożsamości, które nieśli w sercach. Wdzięczność tym, którzy się nie poddali, nie zgodzili się na niewolę, i tym, którzy zapłacili najwyższą cenę za niepodległość. - Jesteśmy ich dłużnikami, a nasze spłacenie długu to miłość do ojczyzny dzisiaj i przekazanie jej następnym pokoleniom. Polska jest skarbem, nosili ją w sercach ludzie przed nami i my ją nosimy i służymy jej tak, jak potrafimy. Macie wielką misję strzec narodowego skarbu, jakim są lasy. Przecież lasy były twierdzą polskości, a leśniczówki były miejscem schronienia dla patriotów, dla Polaków.

Po mszy uczestnicy przeszli pod siedzibę radomskich leśników, gdzie złożyli kwiaty pod miejscem pamięci narodowej przy budynku dyrekcji. Następnie miała miejsce konferencja w sali koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, która rozpoczęła się od występu uczniów szkoły o charakterze patriotycznym.

Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP podsumował działania leśników regionu w 100-leciu odzyskania niepodległości. – Dzisiejsze obchody regionalnych dni lasu w naszej radomskiej dyrekcji organizowane kilka dni przed 11 listopada – Narodowym Świętem Niepodległości są ściśle związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę Polskę. Biorąc przykład z naszych poprzednich pokoleń, obowiązkiem nas – leśników przy udziale lokalnych społeczności, jest uczcić pamięć o naszych rodakach, którzy walczyli o niepodległość oraz w obronie niepodległości i pełnej suwerenności naszej ojczyzny Polski – powiedział.

Dyrektor przypomniał wydarzenia, które leśnicy radomskiej dyrekcji zorganizowali dla upamiętnienia jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, wśród nich odsłonięcie pomnika katyńskiego na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku Nadleśnictwa Radom, jubileuszowe sadzenie lasu przez młodzież z pierwszą damą Agatą Kornhasner-Dudą w Lesie Kapturskim w Nadleśnictwie Radom, utworzenie w osadzie Klepacze w Nadleśnictwie Starachowice leśnej izby pamięci oraz partyzanckiej izby poświęconej gen. Antoniemu Hedzie-Szaremu, odsłonięcie pamiątkowych obelisków w Nadleśnictwie Zwoleń oraz w Nadleśnictwie Kielce, uroczystości upamiętniające bitwy w powstaniu styczniowym w nadleśnictwach Ostrowiec Świętokrzyski i Staszów, sadzenie dębów niepodległości w Nadleśnictwie Jędrzejów oraz sadzenie pamiątkowych drzew i upamiętnienie rocznicy obeliskami w innych nadleśnictwach.

My, leśnicy opiekujemy się lasami, ale dla nas ten las szerzej rozumiany to również pomniki, mogiły i miejsca pamięci narodowej. W tym dzisiejszym dniu należy wspomnieć, że nasza radomska dyrekcja na wniosek środowisk Armii Krajowej została odznaczona medalem Pro Patria, „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” oraz wspieranie środowisk kombatanckich, a także popularyzowanie wiedzy o polskim państwie podziemnym. Jest to wyraz uznania dla wszystkich leśników, którzy pracują na terenie naszej dyrekcji – powiedział dyrektor.

Po wystąpieniu dyrektora goście obejrzeli również film obrazujący najważniejsze wydarzenia związane ze 100-leciem.

Zasłużonym dla leśnictwa wręczono odznaczenia i wyróżnienia.  Wstępujący do Służby Leśnej złożyli uroczyste ślubowanie.

Podczas konferencji wystąpił prof. dr. hab. Marek Wierzbicki z Instytutu Pamięci Narodowej, opowiedział o Ojcach Niepodległości. Zaprezentowana została także publikacja RDLP w Radomiu „Lasy i leśnicy radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych przez 100 lat niepodległości. Księga walki, pracy i pamięci. Wydanie okolicznościowe” autorstwa Piotra Kacprzaka z RDLP w Radomiu oraz dr Krzysztofa Busse z Instytutu Pamięci Narodowej.
Autorzy opowiedzieli o kulisach powstania publikacji.

Niezwykle ważnym elementem uroczystości było odsłonięcie w budynku RDLP tablicy poświęconej pamięci Jana Dunina-Markiewicza, dyrektora radomskiej dyrekcji w latach 1934-1939, budowniczego obecnej siedziby naszej dyrekcji, który w lutym 1939 r. rozpoczął pracę w dyrekcji Lasów Państwowych we Lwowie na stanowisku dyrektora, a w 1940 r. został aresztowany przez Sowietów, prawdopodobnie wywieziony w głąb ZSRR i wszelki ślad po nim zaginął.

W związku z odsłonięciem tablicy w uroczystościach wzięła udział delegacja leśników z Lwowskiego Regionalnego Departamentu Leśnictwa z dyrektorem Anatolijem Dejneką na czele. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy oraz modlitwie poprowadzonej przez ks. Roberta Kuropieskę, duszpasterza leśników wystąpił Anatolij Dejneka, dyrektor Lwowskiego Regionalnego Departamentu Leśnictwa i Polowań. Podkreślił osiągnięcia dyrektora Jana Dunina-Markiewicza na rzecz leśnictwa dyrekcji radomskiej i lwowskiej. Zapewnił, że leśnicy lwowscy podjęli kroki na rzecz poznania tajemnicy towarzyszącej śmierci dyrektora. Leśnikom radomskim złożył życzenia, związane ze 100-leciem niepodległości Polski.

Uroczysty charakter wydarzenia podkreśliły poczty sztandarowe leśników oraz środowisk kombatanckich i patriotycznych. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.

To nie koniec działań leśników związanych ze 100-leciem niepodległości, 11 listopada leśnicy z nadleśnictw i biura RDLP w Radomiu wezmą udział w uroczystościach w Radomiu i Kielcach oraz organizowanych lokalnie, a w biurze dyrekcji odbędą się Dni Otwarte z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.