Żubry wczoraj i dziś - czyta Krystyna Czubówna
Posłuchajcie o największym ssaku lądowym Europy, królu puszczy - żubrze. Jak wygląda jego życie? Ile gatunków roślin mu smakuje? Jakiej potrzebuje przestrzeni? Jak bardzo jego istnienie jest uzależnione od pomocy człowieka i jakie problemy napotkał w przeszłości?
Żubr to flagowy gatunek polskiej fauny, symbol czynnej ochrony przyrody. Uratowany niemal sto lat temu od niechybnej zagłady dzięki współpracy polskich naukowców, leśników, weterynarzy i myśliwych, wciąż potrzebuje pomocy człowieka.
Obecnie w Polsce jest 2316 żubrów, z czego zdecydowana większość pozostaje na wolności w sześciu stadach wolnościowych (Puszcza Białowieska, Bieszczady, Puszcza Borecka, Puszcza Knyszyńska, Stado Zachodniopomorskie, Puszcza Augustowska). Aktualnie tworzone są dwa nowe stanowiska wolnych żubrów - w Lasach Janowskich i Puszczy Rominckiej. Wzrost populacji żubra, choć budzi radość przyrodników, generuje również liczne problemy. Niska zmienność genetyczna sprzyja rozwojowi chorób zakaźnych, które zagrażają całej populacji. Nad kondycją zdrowotną żubrów czuwa jednak sztab specjalistów, dla których zachowanie naszego króla puszcz jest priorytetem.
Więcej o kompleksowym projekcie ochrony żubra, realizowanym przez @Lasy Państwowe @Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i @Białowieski Park Narodowy przy współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów na stronie www.wisent.org
Żubry online: www.lasy.gov.pl/zubr