Między Drzewami #80 Ptasie odloty [Magdalena Stępińska] | PODCAST

26.08.2021

Schyłek lata to bardzo specyficzny czas. Powrót do szkoły i koniec urlopowych wojaży, pierwsze przebarwienia liści… Dla wielu osób koniec lata określają puste bocianie gniazda. Jeszcze na początku sierpnia oczy cieszył widok bocianich sejmików, kiedy to na podmokłej łące 15-20 boćków, młodych i starych, tegorocznych - uczących się latać pod czujnym okiem rodziców i kolegów - obraduje. Co wtedy omawiają? Trasę? Plan wycieczki? Po co właściwie bociany i inne ptaki, a także i niektóre ssaki,
płazy, ryby czy nawet owady, migrują? I dokąd?
Mówi się, że ptaki “odlatują do ciepłych krajów”. Czy zawsze? I czy rzeczywiście ptaki lecą z północy na południe? Skąd ptaki wiedzą, że trzeba lecieć? Co im daje impuls do wylotu? Czy zdarza im się zgubić? Gdzie w Polsce najlepiej się obserwuje ptaki i jakie dane możemy pozyskać z loggerów i monitoringu? Co nam mogą powiedzieć obrączki?

Odpowiedzi na te pytania udziela Magda Stępińska, pracowniczka Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych i miłośniczka ornitologii, a także współadministratorka i założycielka profilu Lasów Państwowych na Facebooku.

Zobacz też:
Lasy Państwowe na Facebooku: https://www.facebook.com/LasyPanstwowe
Monitoring lotów (Stowarzyszenie Ptaki Silesiana) http://ptaki-silesiana.pl/28/monitoring-lotow-v20.html
Kompendium wiedzy o bocianach - http://www.bocianopedia.pl/bociany-i-bocki/bociani-rok-czyli-od-przylotu-do-sejmikow-i-dalekiej-podrozy/trasy-wedrowek-europa-afryka/169
Mapka lotów bocianów czarnych http://mapa.bocianimy.pl/

Chcesz z nami porozmawiać? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku -
zapraszamy do grupy Między Drzewami Podcast https://www.facebook.com/groups/200577924563446

Nowe odcinki podcastu „Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych).
Zasubskrybuj, by nie przegapić!

Prowadzenie: Paulina Król, CILP
Gość: Magdalena Stępińska, CILP
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021