Między Drzewami #64 Młodniki tętniące życiem [Maciej Chromy] | PODCAST

06.05.2021

Drzewa, zupełnie jak ludzie, przechodzą różne fazy rozwojowe. Młodniki można przyrównać do grupy nieopierzonych nastolatków, szukających jeszcze swojego miejsca w świecie i całkowicie zależnych od rodziców.
Gościem odcinka jest Maciej Chromy, leśniczy w Nadleśnictwie Wichrowo (RDLP Olsztyn), znany również z cyklu filmów na kanale Echa Leśne pn. "Oblicza Lasów". Ponadto fotograf przyrody, bartnik, niestrudzony wędrowiec i przyrodnik.

Gdy myślimy "las", wyobrażamy sobie stary, przerzedzony drzewostan, a przecież las rośnie długo i można w nim wyróżnić co najmniej kilka faz rozwojowych. Ponadto nie tylko starodrzewia są cenne pod kątem przyrodniczym - przyroda nie znosi próżni i każdy okres życia lasu posiada inny zestaw gatunków.

Powstające uprawy czy młodniki nie są tak spektakularne jak 100-letnie drzewostany, ale dają gwarancję, że nasze dzieci i wnuki będą mogły podziwiać efekty naszej pracy, a powstający las będzie różnorodny, a tym samym zdrowszy, bo bardziej odporny na szkodliwe czynniki abiotyczne i biotyczne.
Posłuchajcie rozmowy na temat tej mało atrakcyjnej z punktu widzenia rekreacji fazie rozwojowej drzewostanu, a bardzo istotnej z przyrodniczego punktu widzenia.

Chcesz z nami porozmawiać? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku - zapraszamy do grupy Między Drzewami Podcast - https://www.facebook.com/groups/200577924563446

Poczytaj i sprawdź:
książki wydane przez CILP [do pobrania za darmo] "Las wyłonił się zza drzew", "Tajemniczy las"
Obejrzyj Oblicza Lasów na YT: https://www.lasy.gov.pl/pl/wideo/echa-lesne-tv/oblicza-lasow
Posłuchaj odcinka "Co zżera nasze lasy" https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/kampanie_i_akcje/miedzy-drzewami/34-co-zzera-nasze-lasy-gosc-tomasz-esman

! Nowe odcinki podcastu "Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybuj, by nie przegapić!

Prowadzenie: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Gość: Maciej Chromy, Nadleśnictwo Wichrowo
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021