Między Drzewami #59 Podloty, nieloty i (ludzkie) odloty [dr A. Czujkowska, Ptasi Azyl] | PODCAST

01.04.2021

Dzisiaj, w Międzynarodowy Dzień Ptaków, rozmawiamy o bardzo poważnym problemie. Porywanie ptaków, a dokładnie podlotów, czyli ptaków uczących się latach. Jak powszechne jest to zjawisko? Z czego wynika?
Gościem Pauliny Król jest dr Agnieszka Czujkowska, dyrektorka "Ptasiego Azylu". Ten Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Chronionych w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym jest częścią sieci ośrodków rehabilitacji rozsianych niemal w całej Polsce.

W odcinku ponadto dowiecie się m.in.:
- Czym jest imprinting?
- Jaki wpływ na populacje ptaków mają koty domowe?
- Które gatunki ptaków właśnie teraz rozpoczynają lęgi?
- Czym są podloty i jakie gatunki podlotów najczęściej trafiają do Ptasiego Azylu?
- Na czym polega "mobbing" u ptaków?
- I jak wygląda nauka latania?

Serdecznie zapraszamy i - pamiętajcie: "Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś" ("Mały Książę").
Masz ochotę podyskutować? Dołącz do grupy "Między Drzewami Podcast" na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/200577924563446

Lista ośrodków rehabilitacji w Polsce znajduje się na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska:
http://www.gdos.gov.pl/Articles/view/2162/Osrodki_rehabilitacji_zwierzat
Pokarmy odpowiednie do tymczasowego przetrzymywania piskląt znajdują się na stronie http://ptasiazyl.zoo.waw.pl/pobieranie
- stale uzupełniana galeria piskląt (gdzie można rozpoznać gatunek) dostępna jest na
stronie http://ptasiazyl.zoo.waw.pl/galeria/piskleta?name_selective=All

Na terenie Warszawy ptaki dostarcza do Ptasiego Azylu bezpośrednio Straż Miejska Patrol EKO - telefon 986.

Przypominamy także, iż odbieranie telefonów i udzielanie tą drogą porad jest działalnością dodatkową Ptasiego Azylu i zawsze na pierwszym miejscu znajdują się ptaki, które pracownicy mają już pod opieką - dlatego apelujemy o cierpliwość.

Ptaki można dostarczać przez całą dobę do bramy ZOO od strony Mostu Gdańskiego i przekazać ochronie. Najbezpieczniejszym wyjściem jest zabezpieczenie ptaka w pudełku kartonowym (w sezonie letnim na pewno należy wykonać kilka dziurek wentylacyjnych).

O przyniesionych pacjentach najlepiej dowiadywać się mailowo - idealnie jeśli do wiadomości dołączone będzie zdjęcie. Zapraszamy także na Facebooka Ptasiego Azylu:
https://www.facebook.com/Ptasi-Azyl-Warszawskiego-ZOO-803314103100458

Zobacz również odcinek #54 Podcastu "Między Drzewami" pt. "Ptasi Azyl. 6000 pacjentów rocznie", w którym pani dr Agnieszka Czujkowska opowiadała o funkcjonowaniu ośrodka: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/kampanie_i_akcje/miedzy-drzewami/54-ptasi-azyl-6000-pacjentow-rocznie-dr-agnieszka-czujkowska

!Nowe odcinki podcastu "Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych - https://www.youtube.com/channel/UCIqkoDGCqY0GLQdxXloO45g oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybujcie, by nie przegapić!
-----
Prowadzenie: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Gość: Dr Agnieszka Czujkowska, Ptasi Azyl
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021