#63 Pali się! O zagrożeniu pożarowym lasu [Jan Kaczmarowski]

29.04.2021

Paulina Król podpytuje Jana Kaczmarowskiego z Wydziału Ochrony Lasu DGLP, specjalistę z zakresu ochrony przeciwpożarowej polskich lasów (i pasjonata tematu) o największe zagrożenia wynikające z obecności ognia w naszym kraju, a także o... sposoby na wykorzystanie ognia jako narzędzia w ochronie przyrody.
Jak wygląda zagrożenie pożarowe w Polsce i jak Lasy Państwowe, jako zarządca 1/3 powierzchni kraju, są przygotowane do monitorowania lasów pod tym kątem i zabezpieczenia ich przed żywiołem? Ile pożarów wybucha w naszym kraju i kiedy najczęściej? Jak wygląda współpraca leśników ze Strażą Pożarną? Czym jest tzw. trójkąt spalania? I wreszcie - jakie są najczęstsze przyczyny powstawania pożarów?
Serdecznie zapraszamy!

Zauważyłeś pożar? Alarmuj! Zadzwoń: 998 lub 112

Masz ochotę podyskutować? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/200577924563446

Grupa Ogień w lesie: https://www.facebook.com/groups/262225427688754
Mapa zagrożenia pożarowego lasu: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/
Bank Danych o Lasach: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/
"Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" https://www.ckps.lasy.gov.pl/o-projekcie3

! Nowe odcinki podcastu "Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybuj, by nie przegapić!

Prowadzenie: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Gość: Jan Kaczmarowski, Wydział Ochrony Lasu DGLP
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021