Między Drzewami #100 Ile jest warte jedno drzewo? [dr Michał Orzechowski, SGGW] | PODCAST

27.01.2022

Subskrybuj Echa Leśne: http://www.youtube.com/channel/UCJ64kgsc0thZq_6GFUnC5Pg?sub_confirmation=1

“Poprzez miasto – […] – człowiek nie stawia się ponad przyrodą, ani też nie zdobywa możliwości wyjścia poza nią; miasto jest raczej pewnym sposobem, w jaki człowiek żyje z przyrodą i w przyrodzie. Miasto jest i pozostaje przyrodą, jakkolwiek jest to przyroda przyswojona i ukształtowana przez człowieka. […] Miasto rozumie się wówczas jako element przyrody, który tworzą rośliny i budowle i który nieustannie reprodukowany jest przez użytkowanie i pracę człowieka w przymierzu ze spontanicznością przyrody” Gernot Böhme - Filozofia i estetyka przyrody w dobie kryzysu środowiska naturalnego.

Na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe po wycięciu drzew sadzi się nowe, więc las trwa. Ba, lesistość stale, systematycznie rośnie. Ale co z terenami innych własności? Co z urbanizacją? Jak nasze otoczenie będzie wyglądało za kilka dekad i jak dzisiejsze nasze decyzje urbanistyczne wpłyną na przyrodę przyszłości? Jak powstrzymać ten chaos urbanizacyjny i co możemy zrobić - dosłownie - na naszym podwórku, by nie odcinać się od natury?
Zapytaliśmy o to wszystko dr. Michała Orzechowskiego, prodziekana Wydziału Leśnego ds. kierunku Gospodarka Przestrzenna w SGGW. Jest też Kierownikiem Zakładu Urządzania Lasu i bierze udział w konsultacjach dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego.

Las w wielkim mieście - odcinek z Konradem Drzewieckim https://www.youtube.com/watch?v=g8fGhNuUaXE&ab_channel=LasyPa%C5%84stwowe

Chcecie porozmawiać? Dołączcie do grupy https://www.facebook.com/groups/200577924563446

! Nowe odcinki podcastu "Między Drzewami" są publikowane w co drugi czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Echa Leśne oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybuj, by nie przegapić!

Prowadząca: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Gość: dr Michał Orzechowski, SGGW
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2022