Leśny budzik - Śmieszka

30.11.2020

Subskrybuj Echa Leśne: http://www.youtube.com/channel/UCJ64kgsc0thZq_6GFUnC5Pg?sub_confirmation=1

Te dni już troszkę się zlewają..nie wiadomo, czy to czwartek, czy wtorek dopiero. Jedno jest pewne. Jest 6:00 i trzeba wstać. #LeśnyBudzik czas start!

Śmieszka jest pospolitym ptakiem związanym z terenami podmokłymi i wodnymi. Wydawane przez śmieszki głowy brzmia jak ochrypłe skrzeczenie. Krótkie skrzeki pozwalają ptakom zorientować się, o tym, gdzie znajduje się który osobnik - to pomaga w czasie wspólnego poszukiwania pożywienia. Kiedy ptak jest zirytowany i agresywny, np. gdy przy gnieździe znajduje sie intruz, do samicy zbliża się inny samiec albo jakiś konkurent czycha na upolowaną zdobycz, wowczas skrzek zmienia się w jednostajny, powtarzający sie skrzeczący rechot.
Śmieszki tworzą kolonie, nad którymi rozlega się prawdziwy hałas. Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób w tym tłumie nawołują się i odnajdują partnerzy i młode ptaki. A kiedy do kolonii zbliży się człowiek, lub inny drapieżnik, wówczas reakcją obronną śmieszek jest wspólny wrzask i ogólny jazgot, który ma skutecznie zniechęcić intruza i ostrzec wszystkie ptaki.

Jeśli ktoś często przestawia budzik na drzemkę..pierwszą.. drugą...czwartą... szóstą... może wystarczy, by zmienić aktualny dźwięk budzika na głos kolonii śmieszek ;)

#codziennaporcjalasu #laszdostawądodużegopokoju #EchaLeśne