Leśny Budzik - Czyż

17.07.2020

Ostatni #LeśnyBudzik w tym tygodniu i ostatnia 6 rano. Jutro śpimy dłużej :)

Czyż, zwany też czyżykiem, to ptak, którego w Polsce możemy podziwiać przez cały rok, choć zimą jest ich znacznie więcej. To dlatego, że zimują u nas osobniki z północno-wschodniej Europy, które przylatują jesienią i zostają u nas aż do kwietnia.

Najprędzej zauważymy i usłyszymy je w olszynach, w których z zapałem wydłubują nasiona z olchowych szyszeczek, a że chętnie przebywają w stadzie, ich głos można usłyszeć już z daleka.
To prawdziwy harmider. Trochę podobnie do wróbli, choć ich głos nie jest skrzekliwy, ale szczebioczący i troszkę trzeszczący, ale miły dla ucha. Od tego dźwięku wzięła się nazwa ptaka "czy-żyk" "czy-ż". Spróbujcie się wsłuchać w te wibrujące, skwierczące wręcz ptaszki, czy rzeczywiście słyszycie to charakterystyczne "czy-żyk".

Głos kontaktowy czyża to wysoki pojedynczy gwizd, którym odzywa się zarówno samiec, jak i samica. To właśnie ten gwizd zdradza z koron drzew, że w gdzieś tam w górze nad nami przemyka mały oliwkowożółty jegomość. Ten szczegół jest chyba łatwiejszy do wychwycenia niż szczebiot żerujących wszystkich na raz czyżyków.

#codziennaporcjalasu #laszdostawądodużegopokoju #PtasieRadio #EchaLeśne