Między drzewami #54 Ptasi Azyl. 6000 pacjentów rocznie [dr Agnieszka Czujkowska] | PODCAST

25.02.2021

Gościem podcastu jest doktor Agnieszka Czujkowska, dyrektorka Ptasiego Azylu. Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Chronionych w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym jest częścią sieci ośrodków rehabilitacji rozsianych niemal w całej Polsce.
Jak funkcjonuje ten ośrodek? Jakich pacjentów przyjmuje i z jakich powodów przywożonych jest do ośrodka aż 6000 ptaków rocznie? Jak każdy z nas powinien się zachować w przypadku spotkania rannego zwierzęcia? W jaki sposób leśnicy współpracują z ośrodkami rehabilitacji zwierząt i czy sami opiekują się rannymi zwierzętami?

Doktor Czujkowska zdradza, jakie problemy napotyka jej zespół w czasie wiosennym, jak trudno jest spamiętać każdego bociana oraz przypomina, że za każdym odratowanym i zwróconym naturze ptakiem stoi cała armia ludzi dobrej woli.
Dowiecie się również, kiedy decyzja o eutanazji zwierzęcia jest jedyną możliwą opcją, a także ile złego w środowisku czynią... haczyki wędkarskie.
Serdecznie zapraszamy!

W odcinku pojawiają się odniesienia do:
- sójki Zdobka Czarnowskiego, który "zameldował" już Dyzia w swojej leśniczówce w uzgodnieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska - https://www.facebook.com/Nadlesnictwo.Koscierzyna
- Ptasiego Azylu: https://ptasiazyl.zoo.waw.pl/
- listy ośrodków rehabilitacji zwierząt: https://www.gdos.gov.pl/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat-w-polsce

Zapraszamy też do profilu Ptasiego Azylu na FB: https://www.facebook.com/Ptasi-Azyl-Warszawskiego-ZOO-803314103100458/

Ważne lektury:
- Podstawowe wiadomości na temat odchowu bociana białego
- Poradnik ochrony bociana białego dla lekarzy weterynarii
- Poradnik ochrony bociana białego
- Zasady pierwszej pomocy - materiał pomocniczy do szkolenia
- i znacznie więcej - poradniki znajdziecie na stronie https://ptasiazyl.zoo.waw.pl/multimedia/poradniki (do pobrania za darmo!)

Masz ochotę podyskutować? Dołącz do grupy "Między Drzewami Podcast" na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/200577924563446

Prowadzenie: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Gość: Dr Agnieszka Czujkowska, Ptasi Azyl
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021