Między drzewami #53 Sekretne życie rybołowów [Łukasz Porębski DGLP] | PODCAST

18.02.2021

Rybołowy przebywają na zimowiskach w Afryce, ale leśnicy już przygotowują się na ich powrót. W projekt "Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce", realizowany przez Komitet Ochrony Orłów i PGL Lasy Państwowe, zaangażowanych jest kilkaset osób. Pracownicy lasów, ornitolodzy, wolontariusze i naukowcy od kilku lat monitorują rybołowy, skwapliwie odnotowując zmiany w populacji, liczebność, preferowane siedliska, a nawet menu. Budują dla nich, przy współpracy z PGE, platformy na słupach wysokiego napięcia, współpracują z ornitologami z zagranicy, prowadzą transmisje online i edukują lokalną społeczność, właścicieli stawów rybnych, zarządców stawów.

Dlaczego rybołów jest tak cenny? Jakie skrywa tajemnice? Co mu zagraża?

Na te pytania w podcaście "Między Drzewami" odpowiada Łukasz Porębski, kierownik zespołu ds. "LIFE" Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, który pracę związaną z koordynacją projektu dla rybołowów łączy z ogromną pasją. W rozmowie z Pauliną Król zdradza, jak obecnie kształtuje się populacja rybołowa w Polsce i jakie działania są niezbędne, by ją wesprzeć.

Garść przydatnych linków:
strona projektu: http://www.rybolowy.pl
O rybołowie: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/kampanie_i_akcje/rybolow
rybołowy online na FB: https://www.facebook.com/RybolowyOnline
Do dyskusji zapraszamy na grupę Między Drzewami na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/200577924563446

Nowe odcinki podcastu "Między Drzewami" w każdy czwartek o 19:00 w serwisach streamingowych (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, Lecton, EmpikGO i innych) oraz na kanale Lasów Państwowych na YouTube. Zasubskrybuj i nie przegap!

Prowadzenie: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Gość: Łukasz Porębski, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021