Komunikaty dla dziennikarzy, oświadczenia, sprostowania.
Lasy Państwowe oświadczają, że artykuł opublikowany w portalu Money.pl pt. „Polskie lasy znikają w oczach. Nie wiadomo, co dzieje się z drewnem, a ceny szaleją” zawiera nieprawdziwe informacje, a ich liczba, a także stopień manipulacji jest tak duży, że cały artykuł sprawia wrażenie publikacji stworzonej na zamówienie, która w sposób świadomy i celowy ma wprowadzić opinię publiczną w błąd i zdyskredytować wszelką działalność państwowego przedsiębiorstwa.
Telewizja TVN24 w programie „To się wytnie. Jak wiceszef Lasów Państwowych wycofał się ze swoich słów” podała nieprawdziwe informacje i dokonała manipulacji przy wypowiedzi p.o. zastępcy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. W opinii Lasów Państwowych telewizja TVN24 celowo wprowadziła w błąd opinię publiczną, świadomie i rażąco łamiąc prawo prasowe. Lasy Państwowe rozważą złożenie skargi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, pozew do sądu, a także oficjalny protest do kierownictwa Grupy Discovery, właściciela TVN.
Lasy Państwowe wprowadziły nowe zasady sprzedaży drewna na rok 2022. Wychodzą one naprzeciw oczekiwaniom przemysłu drzewnego i w znacznie większym stopniu preferują kupujących, którzy przerabiają drewno. W efekcie wpłyną na stabilizację sytuacji na krajowym rynku. Lasy Państwowe same nie eksportują i nie mają wpływu na eksport już sprzedanego drewna.
Poniżej oświadczenie Michała Gzowskiego, rzecznika prasowego Lasów Państwowych.
Lasy Państwowe nie mają wpływu ani nie ponoszą odpowiedzialności za działania prywatnych podmiotów gospodarczych z branży leśnej, skutkujących wzrostem cen drewna oraz produktów i półproduktów drewnianych na wolnym rynku. Lasy nie mają również wpływu ani nie odpowiadają za wielkość eksportu drewna.
Rzekomy „raport” Pracowni na rzecz Wszystkich Istot o działalności Lasów Państwowych zawiera nieprawdziwe informacje. W opinii Lasów Państwowych jest to celowa i świadoma próba wprowadzenia w błąd opinii publicznej, mająca zdyskredytować pracę leśników.
Lasy Państwowe oświadczają, że jakiekolwiek sugestie medialne dotyczące rzekomych nieprawidłowości w gospodarce mieszkaniowej LP są nieprawdziwe i głęboko krzywdzące dla kierownictwa i wszystkich pracowników Lasów Państwowych. Sprzedaż zasobów mieszkaniowych zbędnych trwa od roku 1997; sprzedają zbędne lokale mieszkalne zgodnie z zapisami znowelizowanej wówczas ustawy o lasach.
W odpowiedzi na publikacje mediów na temat wykupu lokalu przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego publikujemy poniższe wyjaśnienia.
Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej Bogusław Piątek przygotował polemikę z artykułem redaktor Agnieszki Kamińskiej pt. „Znika coraz więcej drzew! W ciągu ostatnich 20 lat wycięto dwa razy więcej drzew niż wcześniej. Lasy Państwowe zarabiają ogromne pieniądze” (6 lutego br.).
Komunikat ws. narady dyrektorów LP w dniach 1-3 grudnia 2020 r.oraz ws. kroków prawnych podjętych w związku z naruszającą dobre imię LP relacją portalu Onet z tej narady.
Inwazyjne gatunki roślin pojawiają się w Puszczy Białowieskiej na tych powierzchniach, gdzie nie posadzono nowych drzew. Część naukowców i przyrodników najpierw protestowała przeciwko odnowieniu przez leśników miejsc po cięciach sanitarnych, a teraz martwi się ekspansją tam gatunków obcych, czyli bezpośrednim skutkiem realizacji swoich wcześniejszych postulatów.
Polemika ze stanowiskiem Greenpeace Polska pt. „Czy spalanie polskich lasów to recepta na kryzys wywołany pandemią czy próba zwiększenia zysków koncernu Lasy Państwowe?” (2 lipca 2020 r.) i z komentarzem pt. „Walka o martwe drewno i polskie lasy”, do projektu zmiany ustawy o OZE, autorstwa Marty Grundland, koordynatorki kampanii przyrodniczej w Greenpeace Polska.