Zarządzenie Nr 27/1996

02.04.2012
Na podstawie art.33 ust.1 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz.U. Nr 101 poz.404 z późniejszymi zmianami) zarządza się co następuje:

§ 1.

1. Wprowadza się do używania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych druki ścisłego zarachowania.

2. Przez druki ścisłego zarachowania należy rozumieć druki charakteryzujące się niepowtarzalną numeracją danego typu druku i ścisłą jego ewidencją, zgodnie z postanowieniami określonymi w §4 oraz zawierające pieczęć okrągłą danej jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.

§ 2.

1. W jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych - zwanych dalej: "jednostkami organizacyjnymi" - wprowadza się do stosowania następujące druki - z zastrzeżeniem ust.4 - jako druki ścisłego zarachowania:

1) asygnata,

2) kwit podwozowy,

3) kwit wywozowy,

4) kwit skupu,

5) czeki gotówkowe,

6) kasa przyjmie KP ,

7) kasa wypłaci KW.

2. Oprócz wymienionych w ust. 1 równorzędnymi drukami ścisłego zarachowania są następujące druki, będące drukami wyjściowymi z rejestratora leśniczego:

1) asygnata,

2) kwit podwozowy,

3) kwit wywozowy.

3. Zawartość merytoryczna druków ścisłego zarachowania, o których mowa w ust. 1, jest zgodna z zawartością merytoryczną odpowiadających im wzorów druków określonych w Zarządzeniu nr 2 - 1 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 25 lipca 1996 r. w sprawie wprowadzenia do stosowania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych jednolitych wzorów druków wejściowych do Systemu Informatycznego Lasów Państwowych.

4. Upoważnia się kierowników jednostek organizacyjnych do ustanowienia w drodze zarządzenia - stosownie do potrzeb - dodatkowo innych, niż wymienione w ust. 1 , druków jako druki ścisłego zarachowania.

§ 3

1. Zawartość merytoryczna i zasady wypełniania druków wyjściowych z rejestratora, o których mowa §2 w ust.2, musi być zgodna z zawartością merytoryczną odpowiadających im wzorów druków ujętych w zarządzeniu, o którym mowa w §2 ust.3 z uwzględnieniem zapisów § 1, przy czym nie określa się szaty graficznej.

2. Druki, o których mowa w ust. 1 dla celów ewidencji księgowej muszą być wykonane i wypełniane zapisem trwałym na nośniku papierowym.

§ 4

1. Ustala się następujące zasady numeracji druków ścisłego zarachowania danego typu w jednostce organizacyjnej:

a) numeracja każdego typu druku jest niepowtarzalna.

b) numeracja jest prowadzona dla każdego typu druku odrębnie,

c) numeracja jest numeracją ciągłą w roku gospodarczym; w przypadku numeracji druków ścisłego zarachowania, o których mowa § 2 ust. 2, numeracja ta nadawana jest przez rejestrator, bez możliwości zmiany numeru przez użytkownika.

d) numeracja druków ścisłego zarachowania sporządzanych przez rejestrator musi być różna od numeracji druków ścisłego zarachowania wypełnianych ręcznie.

2. Sposób nanoszenia numeracji na drukach ścisłego zarachowania określi kierownik jednostki organizacyjnej.

3. Dla druków ścisłego zarachowania należy prowadzić ewidencję pozwalającą na:

a) ustalenie typu, ilości, daty przychodu druków ścisłego zarachowania oraz numerów tych: druków przyjętych przez jednostkę do użytkowania,

b) ustalenie daty wydania, typu, ilości i numerów druku ścisłego zarachowania oraz osoby odbierającej te druki do użytkowania w przypadku używania rejestratora leśniczego ewidencja dotyczy daty wydania, ilości i nazwiska osoby odbierającej do użytkowania ostemplowane pieczęcią okrągłą danej jednostki organizacyjnej niezadrukowane nośniki papierowe, na których będą drukowane druki ścisłego zarachowania;

c) ustalenie daty zwrotu, ilości, numerów, typu druku ścisłego zarachowania i osoby zdającej druki zużyte lub niewykorzystane w przypadku używania rejestratora leśniczego ewidencja dotyczy. daty zwrotu, ilości wydrukowanych przez drukarkę współpracującą z rejestratorem leśniczego druków ścisłego zarachowania lub niewykorzystanych nośników papierowych, o których mowa w pkt. b i nazwiska osoby zdającej,

d) ustalenie stanu ilościowego druków ścisłego zarachowania w jednostce.

4. Kierownik jednostki organizacyjnej w dokumentach regulujących działalność jednostki uwzględni sposób.

a) numeracji druków ścisłego zarachowania, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w ust. 1 ,

b) ewidencji i obiegu druków ścisłego zarachowania ( z określeniem osoby odpowiedzialnej za przechowywanie, ewidencję i rozdział druków ścisłego zarachowania),

c) inwentaryzacji druków ścisłego zarachowania,

d) rozliczania druków ścisłego zarachowania i ostemplowanych pieczęcią okrągłą jednostki nośników papierowych. o których mowa w § 4 ust.3 pkt b i c - z uwzględnieniem sposobu postępowania z niewykorzystanymi w ciągu lub pod koniec roku gospodarczego drukami ścisłego zarachowania bądź ostemplowanymi pieczęcią okrągłą nośnikami papierowymi , --

e) sprawdzenia kompletności dokumentów ścisłego zarachowania pochodzących z rejestratora leśniczego.

5. W przypadku zaginięcia lub kradzieży.

a) druków ścisłego zarachowania,

b) ostemplowanych pieczęcią okrągłą jednostki niezadrukowanych papierowych nośników do drukarki współpracującej z rejestratorem leśniczego,

c) rejestratora leśniczego
pracownik, który był w posiadaniu wyżej wymienionych druków, nośników papierowych bądź rejestratora leśniczego zobowiązany jest powiadomić niezwłocznie o tym zdarzeniu kierownika jednostki organizacyjnej.

6. W przypadku zaistnienia sytuacji opisanej w ust.5, kierownik jednostki organizacyjnej powiadamia o tym - niezależnie od podjęcia czynności wyjaśniających przyczyny tego zdarzenia . pozostałych pracowników jednostki, organy ścigania oraz jednostkę nadrzędną, celem rozpowszechnienia tej informacji wśród pozostałych jednostek organizacyjnych i podjęcia odpowiednich działań.

§ 5

Tracą moc zapisy dotyczące wzorów druków, o których mowa w Załączniku nr 3 do Zarządzenia nr 30 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21.06. 1993 roku w sprawie ewidencji surowca drzewnego (znak DG-12-0420-8/9) z późniejszymi zmianami, a wymienionych w niniejszym zarządzeniu w § 2, ust. 1 pkt 1 do pkt 4.

§ 6

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.