Zarządzenie Nr 22/1995

02.04.2012
Na podstawie art, 33, ust.1 ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach oraz § 8,ust. 1, pkt.1 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego - Lasy Państwowe, wprowadzonego zarządzeniem Nr 50 MOŚZNiL z dnia 18.05.1994r. zarządzam, co następuje :

§ 1.

1. W jednostkach organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego - Lasy Państwowe wprowadza się obowiązek cechowania i numerowania surowca drzewnego.

2. Cechowanie i numerowanie surowca drzewnego odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami polskich norm technicznych na surowiec drzewny oraz według jednolitego sposobu określonego w niniejszym zarządzeniu.

§ 2.

1. Całość surowca drzewnego legalnie pozyskanego w Lasach Państwowych podlega obowiązkowi cechowania i numerowania.

2. Dyrektor regionalnej dyrekcji lasów państwowych w porozumieniu z właściwym nadleśniczym lub nadleśniczy w odniesieniu do podległych leśnictw ustala obowiązek i określa zakres cechowania pniaków po legalnie ściętych drzewach.

§ 3.

1. Cechowanie i numerowanie surowca drzewnego w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych wykonuje się za pomocą specjalnej konstrukcji młotka, posiadającego z jednej strony ruchomą głowicę do nabijania płytek oraz metalową okrągłą tarczę z wykonanym znakiem graficznym (cechą) Lasów Państwowych po drugiej stronie.

2. Do cechowania surowca drzewnego i pniaków, wymienionych w § 2, stosuje się jako cechę znak graficzny Lasów Państwowych.

3. Cechę (znak graficzny) stanowi środkowa część wspólnego znaku towarowego Lasów Państwowych, o stylizowanych literach "LP" i części korony choinki.

4. Wzór znaku graficznego określa załącznik Nr 1 zarządzenia.

5. Młotek wymieniony w pkt.1 stanowi wyposażenie leśniczych lub innych upoważnionych przez nadleśniczego pracowników zatrudnionych w nadleśnictwie Lasów Państwowych,

6. W wyjątkowych przypadkach nadleśniczy może podjąć okresową decyzję o innym sposobie cechowania i numerowania surowca drzewnego.

§ 4.

1. Do numerowania surowca drzewnego wymienionego w §
2 stosuje się specjalne płytki, posiadające zapisane dwu liniowo cyfry, które oznaczają :

- linia górna - kolejny numer sztuki lub stosu drewna,

- linia dolna - kod cyfrowy znaku /numeru/ identyfikacyjnego jednostki z której pochodzi drewno.
Nadleśnictwa stosujące elektroniczne metody odbiórki drewna mogą stosować płytki z zapisanym numerem sztuki w postaci kodu paskowego.
Sposób zapisania numeru sztuki /stosu/ drewna oraz znaku identyfikacyjnego na płaszczyźnie płytki określa załącznik Nr 2 zarządzenia.

2. Kolejne cyfry zakodowanego znaku identyfikacyjnego jednostki oznaczają :

- dwie pierwsze - numer regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych,

- dwie środkowe - numer nadleśnictwa w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych,

- dwie ostatnie - numer leśnictwa w nadleśnictwie.

3. Kodyfikację znaków identyfikacyjnych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych dokonuje się zgodnie z tabelą kodów ustaloną dla Sytemu Informatycznego Lasów Państwowych (SILP).
Tabela kodów jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych stanowi załącznik Nr 4 zarządzenia.

4. Nadleśniczowie, w trybie zarządzeń, nadadzą podległym leśnictwom kody cyfrowe.

§ 5.

1. Nadanie surowcowi drzewnemu, pochodzącemu z jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, cech legalnego pochodzenia polega na umieszczeniu na sztuce lub stosie drewna cechy Lasów Państwowych i płytki z kolejnym numerem i znakiem identyfikacyjnym jednostki.

2. Dopuszcza się odstępstwa od zasady podanej w pkt.1 przewidziane przepisami nor-my technicznej PN-92/D-95000 "Pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie" oraz w przypadkach sprzedaży drewna grupy S4 i M na potrzeby miejscowej ludności. Decyzję w sprawie zaniechania lub oznakowania wymienionych grup drewna podejmuje nadleśniczy.

§ 6.

1. Wielkość oraz jakość wykonania cyfr oraz kodu paskowego na płytce, powinny gwarantować ich łatwe odczytanie oraz uniemożliwiać usunięcie.

2. Sposób umocowania płytki w drewnie powinien uniemożliwiać jej usunięcie bez uszkodzenia i chronić przed zerwaniem podczas operacji transportowych.

3. Jakość wykonania znaku graficznego, określonego w pkt.2, § 3 na metalowej tarczy, powinna gwarantować wyraźne i czytelne oznaczanie surowca drzewnego i pniaków. Dla podkreślenia czytelności znaku graficznego odbijanego na drewnie można stosować zieloną lub czarną farbę do smarowania metalowej tarczy ze znakiem.

§ 7.

1. Do oznaczania surowca drzewnego nielegalnie ściętego i pniaków na terenie Lasów Państwowych i wszelkiego kwestionowanego drewna stosuje się odrębny znak zwany cechówką defraudacyjną.

2. Cechówka defraudacyjna, której wzór i wymiary określa załącznik Nr 3 zarządzenia, posiada metalową tarczę w kształcie prostokąta z literą "D" na początku kodu cyfrowego jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.

3. Zapis kodu cyfrowego składa się z czterech cyfr, z których pierwsze dwie cyfry oznaczają - numer regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych; dwie następne - numer nadleśnictwa w danej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, zgodnie z określonym w pkt. 3, § 4 zarządzenia sposobem kodyfikacji.

4. Oznaczenie cyfrowe /kod/ cechówek defraudacyjnych dla biur regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych składa się z czterech znaków, litery "D" i trzycyfrowego kodu, określonego w pkt. 3, §. 4 zarządzenia.

5. Jakość wykonania znaków na metalowej tarczy cechówki defraudacyjnej, powinny gwarantować wyraźne i czytelne oznaczanie surowca drzewnego.

6. Dla podkreślenia czytelności cechy odbitej na drewnie można stosować czerwoną farbę do smarowania metalowej tarczy cechówki.

§ 8.

1. Cechówki defraudacyjne stanowią wyposażenie strażników leśnych zatrudnionych w nadleśnictwach oraz pracowników powołanych do wykonywania zadań związanych ze zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego z wyłączeniem leśniczych Lasów Państwowych.

§ 9.

2. Wydane do numerowania drewna płytki z zapisanymi kolejnymi numerami sztuk (stosów) drewna i znakiem identyfikacyjnym jednostki podlegają rozliczeniu przez leśniczych w okresach rocznych lub z chwilą wyczerpania partii numerów.

3. Szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji płytek oraz rozliczania leśniczych z pobranych numerów ustala nadleśniczy.

4. Przypadki kradzieży płytek lub ich zagubienia należy bezzwłocznie zgłosić w nadleśnictwie.

5. Młotki wymienione w § 3 oraz cechówki defraudacyjne nie podlegają szczególnej ewidencji i rozrachunkowi, za wyjątkiem ewidencji prowadzonej zgodnie z obowiązującymi przepisami.


§ 10.

1. Zmiana sposobu oznaczania i numeracji drewna w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych oraz wyposażanie jednostek w urządzenia do wykonywania tych czynności, będzie postępować sukcesywnie, nie później niż do 31 grudnia
1996 r.

2. Tryb zaopatrywania się jednostek w urządzenia wymienione w pkt. 1 zostaną określone odpowiednimi decyzjami.

§ 11.

1. Stosowane dotychczas w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych cechówki ulegają sukcesywnemu wycofywaniu i likwidacji w miarę postępującego zaopatrywania się jednostek w urządzenia wymienione w § 6 i 8.

2. Likwidacja używanych dotychczas cechówek następuje w nadleśnictwie poprzez trwałe usunięcie znaków z metalowej tarczy cechówki i ich ewentualne złomowanie.

3. Z dokonanej likwidacji cechówek nadleśnictwo sporządza protokół, stanowiący podstawę do dokonania stosownych zapisów w ewidencji.
Egzemplarz protokołu przekazuje nadleśnictwo do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych celem zamknięcia prowadzonej ewidencji wydanych cechówek.

§ 12.

1. W przypadku wprowadzenia przez Wojewodów obowiązku cechowania i numerowania surowca drzewnego pozyskanego z lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa w ramach nadzoru powierzonego jednostkom organizacyjnym Lasów Państwowych, należy określić sposób cechowania i numerowania w zawieranych umowach cywilno-prawnych.

2. Zobowiązuje się dyrektora regionalnej dyrekcji lasów państwowych do koordynacji i wprowadzania jednolitego sposobu cechowania i numerowania surowca drzewnego przez nadleśnictwa prowadzące nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa.

§ 13.

Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 60 dni od daty podpisania.