Ekstremalny Rajd na Orientację HARPAGAN-56

Ekstremalny Rajd na Orientację „Harpagan” to największa impreza na orientację w Polsce. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią gromadzi ponad 1000 uczestników, a jej baza jest zawsze zlokalizowana w województwie pomorskim. Najbliższy Harpagan odbędzie się w Kwidzynie w październiku. Do gościnnego Kwidzyna rajd wraca po 5 latach.

Ekstremalny Rajd na Orientację „Harpagan” to największa impreza na orientację w Polsce. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią gromadzi ponad 1000 uczestników, a jej baza jest zawsze zlokalizowana w województwie pomorskim. Najbliższy Harpagan odbędzie się w Kwidzynie w październiku. Do gościnnego Kwidzyna rajd wraca po 5 latach.

Na czym to polega? Uczestnicy przemierzają trasy korzystając z otrzymanych na starcie kolorowych map, na których zaznaczone są tzw. punkty kontrolne. Ich charakterystyka jest bardzo zróżnicowana, mogą to być zarówno elementy topograficzne (skrzyżowanie, górka, jezioro), jak i krajoznawcze (pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej, punkty widokowe, inne ciekawe miejsca).

Po odnalezieniu takiego punktu w terenie, dokonywane jest jego potwierdzenie, poprzez zbliżenie chipa elektronicznego do stacji stojącej przy punkcie (chipa można wypożyczyć w bazie rajdu). W zależności od chęci i możliwości, pamiętając o limicie czasowym obowiązującym na danej trasie, uczestnik następnie zmierza do mety. Kompas się przyda, ale można sobie poradzić bez niego.

Więcej informacji i zapisy www.harpagan.pl/rajd

Wybór Kwidzyna na miejsce bazy jest nieprzypadkowy, gdyż dostępność lasów daje uczestnikom szansę przeżycia wyjątkowej przygody. Łączna powierzchnia terenów, na których odbywa się każdy Rajd to od 800 do 1400 km2.

Jako pierwsze, w piątkowy wieczór, z placu startowego wyruszają trasy:

  • piesza 100 km
  • mieszana 150 km.

W sobotę rano:

  • rowerowe: 20, 50, 100 i 200 km
  • pozostałe piesze: 10, 25 oraz 50 km. 

 

Zazwyczaj w ciągu dnia w bazie imprezy będą trwały dodatkowe atrakcje, przygotowywane przez gminy goszczące rajd. Oficjalne zakończenie odbywa się godzinę po zamknięciu limitu czasowego najdłuższej trasy pieszej, o godz. 22:00.

Następuje wtedy uhonorowanie najlepszych zawodników pamiątkowymi certyfikatami i medalami, a także losowanie nagród wśród wszystkich obecnych uczestników rajdu.

Orientacja jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi, bowiem łączy aktywność fizyczną i umysłową, w pięknych okolicznościach przyrody. Każdy znajdzie dystans dla siebie - zgłoś się już dziś!

Ekstremalny Rajd na Orientację „Harpagan” jest największą imprezą na orientację w Polsce. Odbywa się dwa razy w roku: w kwietniu i październiku, nieprzerwanie od 1989 r. Ponad 1000 uczestników mierzy się z dystansem, mapą i własnymi słabościami bez względu na pogodę. 

Baza imprezy jest za każdym razem inna, ale zawsze zlokalizowana w województwie pomorskim. Większość rywalizacji odbywa się na terenach leśnych, a wszystkie punkty kontrolne są potwierdzane przy użyciu chipów Sport Ident. Na najdłuższych trasach uczestnicy, którzy ukończą je w całości w limicie czasowym, nagradzani są „Certyfikatem Harpagana”.

Patronat honorowy objęli: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, starosta kwidzyński Jerzy Godzik, burmistrz miasta Kwidzyn Andrzej Krzysztofiak oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.