W Puszczy Białowieskiej masowo zamierają świerki zaatakowane przez kornika drukarza. Ofiarą padło pół miliona drzew na terenie trzech puszczańskich nadleśnictw. Drzewa umierają też w rezerwatach mieszczących się na trenach zarządzanych przez LP oraz w Białowieskim Parku Narodowym. LP rozpoczęły prace mające na celu zebranie informacji na temat stanu środowiska przyrodniczo-kulturowego w Puszczy.
Puszcza Białowieska oraz metody jej ratowania była tematem konferencji dyrektora generalnego LP Konrada Tomaszewskiego, która odbyła się 4 lipca w Warszawie. Poniżej został zamieszczony list dyrektora generalnego LP do mediów.
Stowarzyszenie Ruchu Obrony Lasów Polskich przesłało do Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej w Brukseli petycję w sprawie Puszczy Białowieskiej. Organizacje zrzeszone w stowarzyszeniu, podkreślają, że ochrona czynna powinna być podstawową formą ochrony przyrody w co najmniej 80 proc. puszczy.
Co trzeba wiedzieć o Puszczy Białowieskiej i atakującym ją korniku drukarzu.
Od 1 kwietnia br. obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu w części Nadleśnictwa Białowieża (to jedno z trzech nadleśnictw, które wraz z parkiem narodowym zarządzają Puszczą Białowieską). Jego wprowadzenie było konieczne ze względu zagrożenia dla życia i zdrowia okolicznych mieszkańców i turystów
Najnowsze publikacje na temat Puszczy Białowieskiej.
W najnowszych „Echach Leśnych” warto przeczytać artykuł o „Rezerwacie krajobrazowym prof. Władysława Szafera” i tym co obecnie dzieje się z tą wizytówką Puszczy Białowieskiej.
Deklaracja Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w sprawie Puszczy Białowieskiej. Członkowie, działającego od ponad 60 lat Stowarzyszenia, są zaniepokojeni oceną lasów i leśnictwa Puszczy Białowieskiej.
Dwustu najlepszych w kraju fachowców i 1440 powierzchni badawczych na 65 tys. ha najcenniejszych lasów chronionych na różne sposoby - w Puszczy Białowieskiej od kwietnia trwa wielka inwentaryzacja przyrodnicza.
Wbrew przewidywaniom aktywistów organizacji pozarządowych i części naukowców, gradacja kornika w Puszczy Białowieskiej wcale nie załamuje się. Przeciwnie, zamieranie świerków przybiera na sile.