Puszcza Białowieska

05.07.2019

 

obiezylas.jpg

Mobilny przewodnik po Puszczy Białowieskiej  jest przydatnym narzędziem dla każdego, kto planuje odkrywać uroki Puszczy Białowieskiej. Aplikacja przygotowana przez trzy nadleśnictwa: Białowieża, Browsk i Hajnówka pomoże w zwiedzaniu Puszczy Białowieskiej i jej okolic.

Puszcza Białowieska jest wspaniałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, a specjalnie przygotowana baza szlaków turystycznych oraz lokalnych atrakcji ułatwi planowanie wycieczek. Przyjazna, praktyczna mapa z wyraźnymi znacznikami miejsc wartych odwiedzenia sprawi, że nawigacja w Puszczy będzie prosta i intuicyjna.
Dzięki aplikacji możemy również rozpoznawać ptaki i rośliny. Aplikacja krok po kroku pomoże w ich oznaczeniu na podstawie pory obserwacji, środowiska oraz zaobserwowanych barw kwiatów lub upierzenia ptaków.

Pobierz na Androida

Bogata baza wiedzy została podzielona na kategorie, aby ułatwić w kilka chwil znalezienie potrzebnych informacji o Puszczy, jej mieszkańcach i historii. Przewodnik opisuje atrakcje z regionu całej polskiej części Puszczy – zarówno obszarów, którymi zarządzają Lasy Państwowe jak i Białowieski Park Narodowy.

Zawiera bazę adresową biur przewodnickich, kwater turystycznych, restauracji z kuchnią regionalną oraz najważniejsze kontakty. Znajdziemy tu także informacje, gdzie można wypożyczyć kajak, rower czy narty, z kim umówić się na organizację kuligu lub ogniska.
Planując przyjazd w okolice Puszczy Białowieskiej warto zapoznać się z kalendarzem cyklicznych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez różne instytucje i podmioty promujące lokalną kulturę i tradycje.
Aby przygotować się do zrozumienia tego wyjątkowego regionu oraz mieszkających tu ludzi dobrze jest zapoznać się z podstawowymi faktami z przeszłości - historią ochrony tych terenów, ale także tą bardziej tragiczną historią ludzi poddanych okrutnym represjom czasów wojen


Aplikacja przygotowana przez pracowników nadleśnictw przybliża także cele i działania Lasów Państwowych – jednostki zarządzającej bezcennym majątkiem Skarbu Państwa jakim są lasy. Puszcza Białowieska jest znanym na całym świecie obiektem, na terenie którego utworzono niemal wszystkie formy ochrony przyrody: park narodowy, 21 rezerwatów przyrody, obszar chronionego krajobrazu, ostoję Natura 2000, użytki ekologiczne, pomniki przyrody, strefy ochrony gatunków.
Puszcza została wpisana na listę Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz Rezerwatów Biosfery.
To w Puszczy Białowieskiej żyje największa na świecie populacja żubrów, a zamieszkujące ją gatunki ptaków przyciągają miłośników przyrody z całego świata.