Zmarł prof. Tytus Karlikowski

3 lipca zmarł prof. Tytus Karlikowski, leśnik i profesor Instytutu Badawczego Leśnictwa, powstaniec batalionu „Zośka”. Pogrzeb prof. Karlikowskiego odbędzie się 9 lipca na Powązkach.
04.07.2019

3 lipca zmarł prof. Tytus Karlikowski, leśnik i profesor Instytutu Badawczego Leśnictwa, powstaniec batalionu „Zośka”. Pogrzeb prof. Karlikowskiego odbędzie się 9 lipca na Powązkach.

Prof. Karlikowski pracował w IBL ponad 50 lat, przechodząc kolejne szczeble rozwoju zawodowego i naukowego. Do 1963 r. zajmował się problematyką ograniczenia klęskowego występowania owadów leśnych przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu i środków chemicznych. W 1962 r. uzyskał stopień doktora nauk rolno-leśnych na podstawie rozprawy „Próba wyjaśnienia zmian w układzie szczepów chrabąszcza majowego i kasztanowca na terenie Polski w latach 1951-1960 w zależności od czynników meteorologicznych". Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1978 r., a tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał trzy lata później.

Tekst o prof. Karlikowskim ukazał się również w „Głosie Lasu”.

W 1963 r. był inicjatorem Zakładu Ochrony Przeciwpożarowej Lasu wraz z określeniem kierunków badań. Przez ponad 30 lat, do 31 grudnia 1997 r., był kierownikiem tego zakładu.

To właśnie prof. Tytus Karlikowski był głównym twórcą krajowego systemu ochrony lasów przed pożarami, który doskonalony, do dziś funkcjonuje w Lasach Państwowych.

Podstawy organizacji tego systemu zostały stworzone w oparciu o prace naukowo-badawcze prowadzone przez profesora w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, dotyczące ustalenia kryteriów oceny stanu zagrożenia pożarowego lasu ze względu na warunki meteorologiczne i drzewostanowe.

Ich wynikiem było opracowanie zasad kategoryzacji obszarów leśnych pod względem zagrożenia pożarowego oraz  oryginalnej polskiej metody prognozowania zagrożenia pożarowego, nazwanej „Metodą IBL".

 Innymi niezmiernie ważnymi kierunkami były prace badawcze i rozwojowe dotyczące sprzętu i środków do gaszenia pożarów lasu, metod detekcji pożarów oraz metod zapobiegania powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów leśnych. Ich rezultatem było opracowanie i wdrożenie specjalistycznego podręcznego sprzętu gaśniczego, przyczep i samochodów gaśniczych do gaszenia pożarów lasu oraz zastosowanie w walce z ogniem środków pianotwórczych, zwilżających i retardantów.

Więcej informacji na stronie Instytutu

Po raz pierwszy w Polsce i prawdopodobnie w Europie, zastosowano system telewizji użytkowej do wykrywania pożarów lasu. Kolejnym rozwiązaniem było zastosowanie samolotu „Dromader M 18", opracowanego i testowanego przez zespół prof. Karlikowskiego.

Profesor był polskim ekspertem wdrażającym organizację systemu powietrznej ochrony przeciwpożarowej lasów w Grecji i Hiszpanii.

Istotnym osiągnięciem prof. Karlikowskiego były badania skutków pożarów, jakie one wywołują w środowisku leśnym, zarówno materialnych i ekologicznych, które powinny być uwzględnione przy szacowaniu strat popożarowych.

W tym czasie prowadził prace mające na celu opracowanie nowych rozwiązań określenia zagrożenia pożarowego lasu przy wykorzystaniu zdjęć satelitarnych do wielkoobszarowego ustalania zagrożenia, a także zastosowania zdjęć termalnych do detekcji pożarów. Równolegle opracował nową wersję metody IBL do prognozowania zagrożenia pożarowego.

Prof. Karlikowski należał do grona tych pracowników naukowych, którzy przyczynili się do znaczącego rozwoju Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz jego wysokiej pozycji w dziedzinie nauk leśnych. Instytut zawdzięcza prof. Karlikowskiemu zainicjowanie i rozwój badań z zakresu ochrony lasu przed pożarami, co zyskało wysokie uznanie w Polsce, jak i poza jej granicami.