Zespoły Ochrony Lasu obchodzą jubileusz

W roku, gdy Lasy Państwowe obchodzą 100-lecie istnienia organizacji, Zespoły Ochrony Lasu również mają powód do świętowania – to 70 lat ich istnienia.
04.10.2024

W roku, gdy Lasy Państwowe obchodzą 100-lecie istnienia organizacji, Zespoły Ochrony Lasu również mają powód do świętowania – to 70 lat ich istnienia.

Z tej okazji na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach w dniach 1-2 października br. odbyła się narada jubileuszowa, połączona z częścią referatową oraz sesją terenową, którą zorganizowano na terenach Nadleśnictw Siewierz i Olkusz . Wzięli w niej udział pracownicy Zespołów Ochrony Lasu z całej Polski, przedstawiciele MKiŚ, IBL, PIORiN, Wydziałów Leśnych Uczelni z Krakowa i Poznania  oraz pracownicy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictw  a także  Dyrekcji Generalnej LP.

Naradę otworzyli Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego ds. zrównoważonej gospodarki leśnej oraz Marek Czader, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Katowicach.

W trakcie narady referaty wygłosili Mateusz Modrzejewski (ZOL w Szczecinku), Grzegorz Guzik (ZOL w Opolu), Zbigniew Filipek (DGLP), Piotr Gawęda (ZOL w Gdańsku), Jarosław Góral (ZOL we Wrocławiu), Michał Onuszko (ZOL w Łodzi), Sławomir Woźniak (ZOL w Szczecinku) oraz Sebastian Tylkowski (ZOL w Krakowie). Poruszony zostały m.in. temat roli i zadań Zespołów Ochrony Lasu oraz ich udział w doświadczeniach i pracach wdrożeniowych w ostatnim 10-leciu. Swoje „pięć minut” miały: miernikowiec przylepek pomrocznik, krasanka sosnówka i drzewotocz japoński, które pojawiły się jako tematy wygłaszanych referatów.

Podczas narady zostały wręczone odznaczenia resortowe ikordelasy leśnika polskiego.  

Decyzją Pauliny Hennig-Kloski, ministry klimatu i środowiska, odznakę honorową „Za zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu” otrzymali z rąk przedstawicieli MKiŚ i DGLP : Ewa Kujawa z ZOL w Łopuchówku, Katarzyna Nowik, Katarzyna Skałecka i Jarosław Góral z ZOL we Wrocławiu, Wojciech Chmielewski z ZOL w Olsztynie, Cezary Kieszek z ZOL w Łodzi, Rafał Perz z ZOL w Szczecinku oraz Sebastian Tylkowski z ZOL w Krakowie. Kordelasem Leśnika Polskiego zostali uhonorowani wieloletni kierownicy dwóch Zespołów: Grzegorz Guzik – kierownik Zespołu Ochrony Lasu w Opolu oraz Piotr Gawęda – kierownik Zespołu Ochrony Lasu w Gdańsku.

W liście skierowanym do uczestników spotkania Aleksander Jakubowski, dyrektor Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska napisał: „Jak wszyscy dobrze wiemy Zespoły Ochrony Lasu pełnią bardzo ważną rolę w strukturze Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe – czynne prognozowanie zagrożeń, stały nadzór nad stanem sanitarnym i zdrowotnym naszych lasów, szkolenia, doradztwo, zaplecze eksperckie – służą dobru polskich lasów i naszego leśnictwa, a ich roli nie można wycenić ani przecenić. Nie mam wątpliwości, że dzięki tej pracy polskie lasy są dobrze chronione, co przekłada się na ich wysoką jakość i stabilność oraz uznanie społeczne. Bardzo gorąco dziękuję wszystkim pracownikom Zespołów za ich pracę, zaangażowanie i głęboką świadomość swojej roli.”

Swoje słowa w liście skierował do zebranych również Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa. „Dostrzegam bliski związek między działaniami Zespołów a zadaniami realizowanymi przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wszyscy mamy na uwadze zachowanie dla przyszłych pokoleń bogatego i różnorodnego, a zarazem zdrowego ekosystemu. Państwo otaczają troską lasy, Inspekcja koncentruje się głównie na polach, plantacjach i sadach. Nasza współpraca stanowi wzajemne dopełnienie aktywności na rzecz zdrowia roślin w Polsce.”

Jednostki do zadań specjalnych

Zespoły Ochrony Lasu zostały powołane do życia na mocy zarządzenia Franciszka Rawy, dyrektora Centralnego Zarządu Lasów Państwowych w Warszawie w 1954r. Wtedy były to cztery Zespoły Ochrony Lasu w:  Gdańsku, Krakowie, Opolu i Poznaniu. Obecnie jest ich 9 w: Gdańsku, Krakowie, Łopuchówku, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Szczecinku oraz Wrocławiu.

Zespoły Ochrony Lasu to specjalistyczne komórki terenowe, funkcjonujące w strukturze organizacyjnej Wydziału Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej LP. Ich zadaniem jest bieżąca ocena stanu zagrożenia lasu przez organizmy żywe (np. owady, grzyby) jak i czynniki abiotyczne  (np. uszkodzenia spowodowane m.in. przez huraganowe wiatry, śnieg, grad, suszę). ZOL-e zajmują się również doradztwem oraz przeprowadzaniem szkoleń dla nadleśnictw i regionalnych dyrekcji LP a także innych zainteresowanych podmiotów z zakresu ochrony lasu i środowiska.

O ZOL-ach opowiada Dominika w jednym z odcinków Obliczy Lasów: