XI Kongres Przemysłu Drzewnego KOOPDREW
W poniedziałek 9 września w Poznaniu odbył się 11. Kongres Przemysłu Drzewnego KOOPDREW. To międzynarodowa konferencja Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, której patronem honorowym były Lasy Państwowe.
- Planujemy wprowadzenie zmian w systemie sprzedaży drewna, by promować te podmioty, które nie eksportują nieprzetworzonego surowca poza granice naszego kraju – mówił dyrektor generalny Witold Koss podczas 11. Kongresu Przemysłu Drzewnego w Poznaniu.
Zmiany te mają przyczynić się do większego przetwarzania surowca w Polsce, co wzmocni rozwój krajowego przemysłu drzewnego i zapewni większe korzyści polskiej gospodarce. Modyfikacje systemu sprzedaży drewna powstały w porozumieniu z przedstawicielami sektora leśno-drzewnego.
To nie koniec propozycji mających na celu ograniczenie eksportu drewna. Dyrektor generalny LP zwrócił się do Ministra Finansów z propozycją wprowadzenia dodatkowej tzw. grupy GTU, która obejmowałaby drewno surowe. To pozwoliłoby monitorować podmioty uczestniczące w obrocie drewnem na naszym rynku.
Ponadto dyrektor generalny LP zaproponował Ministerstwu Klimatu i Środowiska, by uznać drewno za surowiec strategiczny, tzn. na okres 3 lat zakazać wywozu drewna poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej i państw EFTA. Za złamanie tego zakazu groziłyby kary aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.
Kongres Przemysłu Drzewnego stanowi platformę wymiany poglądów i pomysłów, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość sektora leśno-drzewnego w Polsce. Wydarzenie to podkreśliło również, jak istotną rolę odgrywają Lasy Państwowe w kształtowaniu polityki leśnej oraz wspieraniu rodzimej gospodarki.