Szkółkarskie echo klęski

Niespełna rok trwała rozbudowa szkółki kontenerowej Bielawy w Nadleśnictwie Dobrzejewice. Sadzonki odnowią powierzchnie poklęskowe m.in. w Borach Tucholskich.
04.07.2019 | Kamila Czajka, Nadleśnictwo Dobrzejewice

Niespełna rok trwała rozbudowa szkółki kontenerowej Bielawy w Nadleśnictwie Dobrzejewice. Sadzonki odnowią powierzchnie poklęskowe m.in. w Borach Tucholskich.

W niemal ekspresowym tempie kompleks kontenerowej części szkółki Bielawy został rozbudowany o dwa nowe namioty i kolejne pola zraszania. Już od 27 czerwca, podczas uroczystego otwarcia, zapowiedziano, ile i jakich sadzonek będzie rocznie stamtąd „wyjeździło”.  

Sadzonki posłużą do odnowień wszystkich powierzchni ogołoconych z lasu przez nawałnice w sierpniu 2017 r. W ciągu pięciu lat trzeba wyhodować ponad 180 mln sadzonek, w tym ponad 130 mln sosny. To założenia pesymistycznej wersji, samych odnowień sztucznych, bez naturalnych.

- Różne klęski żywiołowe dotykają nasze tereny. Należy zapewnić ciągłość i stabilność lasu, produkując szybko, dobrej jakości materiał sadzeniowy, a szkółka kontenerowa Bielawy gwarantuje taki materiał – zaznaczył Bartosz Michał Bazela, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu - Nadleśnictwo Dobrzejewice ma regionalne znaczenie i jest istotnym elementem całego systemu produkcji szkółkarskiej toruńskiej dyrekcji LP  – dodał.

Przyjęta technologia produkcji, zastosowane innowacje oraz rozwiązania logistyczne sprawiają, że obiekt jest optymalną odpowiedzią na potrzeby regionu w zakresie szkółkarstwa.

Szkółka Bielawy powstała w 1966 r. w granicach miasta Toruń. Pierwotnie produkowała wyłącznie sadzonki „z pola”, czyli z odkrytym systemem korzeniowym. Panowały tu jednak trudne warunki glebowe i wilgotnościowe, sprzyjające rozwojowi grzybów.

Pierwsze sadzonki kontenerowe, czyli z bryłką, wyprodukowano w 2010 r. Zadecydowały o tym zarówno przyczyny formalne jak i biologiczne. Teren Nadleśnictwa Dobrzejewice porastają drzewostany porolne, mało stabilne, wrażliwe na wszelkiego typu zakłócenia. Gospodarka leśna jest trudna. Żywotność sadzonki w jej pierwszym okresie życia, była kluczem sukcesu do posiadania upraw leśnych o bardzo dobrej udatności. Wszystkie odnowienia w Nadleśnictwie Dobrzejewice prowadzone są sadzonką kontenerową. Ponadto od kilku lat, z bardzo pozytywnym efektem, sadzi się „kontenerówkę" na jesieni.

Produkcję zaczęto od 400 tys. sadzonek sosny. Z czasem zaczęto także hodować gatunki liściaste, ale już we wpółzmechanizowany sposób. Pierwszym kamieniem milowym do rozwoju szkółki była nawałnica w Nadleśnictwie Trzebciny z 2012 r. Dzięki ówczesnej rozbudowie, możliwości produkcyjne zwiększyły się do 3 mln. Dziś poziom produkcji sosny kontenerowej przekracza 6 mln sadzonek, ogólny koszt inwestycji wyniósł 25 mln zł.

- To jedyna w województwach kujawsko-pomorskim i pomorskim, szkółka kontenerowa, produkujących materiał specjalistyczny bardzo wysokiej jakości, wykorzystywany do zalesiania i odnowy trudnych powierzchni, których na naszych terenach nie brakuje – mówi Paweł Nas, nadleśniczy Nadleśnictwa Dobrzejewice.