Po raz kolejny nagrodzono inwestycje Lasów

Aż trzy obiekty Lasów Państwowych zostały wyróżnione w 23. edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku". Do tegorocznego konkursu zgłoszono 510 inwestycji w różnych kategoriach.
12.09.2019

Aż trzy obiekty Lasów Państwowych zostały wyróżnione w 23. edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku". Do tegorocznego konkursu zgłoszono 510 inwestycji w różnych kategoriach.

Wśród wyróżnionych obiektów znalazła się leśniczówka leśnictwa Wydrze (Nadleśnictwo Leżajsk). W tym wybudowanym na początku ubiegłego wieku budynku wymieniono m.in. pokrycie i konstrukcję dachu, zniszczone, drewniane elementy barierek tarasu, a całość elewacji pomalowano.

Warto dodać, że podczas remontu dawny blask odzyskał również herb ordynacji Potockich, który znajduje się na budynku. Wyremontowana leśniczówka jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków.

 

Kolejnym obiektem LP, który zdobył uznanie podczas konkursu jest budynek Nadleśnictwa Gorlice. Prace, które rozpoczęto w lipcu 2017 r. a ukończono w listopadzie 2018 r., polegały na dobudowaniu nowej części. Co ważne, wystrój wnętrza został zdominowany przez naturalny surowiec, jakim jest drewno.

Ostatnim, trzecim obiektem LP jest siedziba Nadleśnictwa Zawadzkie. Nadleśnictwo kilkakrotnie brało udział w konkursie, zdobywając m.in.  nagrodę główną oraz zwyciężając w plebiscycie internautów. W tym roku zgłoszono przebudowę biurowca nadleśnictwa, która trwała około 1,5 roku i zakończyła się jesienią 2018 r. Obiekt przeszedł gruntowną modernizację, przebudowano wnętrza nadając im nowoczesny i funkcjonalny charakter przyjazny również osobom niepełnosprawnym.  W dobudowanym łączniku zlokalizowano kancelarie dwóch leśnictw, posterunek Straży Leśnej oraz Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny ochrony przeciwpożarowej.

Ogólnopolski Otwarty Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi.

W tegorocznej edycji o tytuł walczyło 510 inwestycji z całej Polski, a aż 85 zakwalifikowało się do finału. W ścisłej finałowej czołówce, a więc z wysokim prawdopodobieństwem zwycięstwa, znalazły się inwestycje reprezentujące większość regionów Polski.

Wraz z trwającym od 23 lat Ogólnopolskim Otwartym Konkursem „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" finał miała także trzecia edycja Międzynarodowego Konkursu Budownictwa „European Award”. To nowa inicjatywa organizatora konkursu i dowód, że rozrasta się on już poza granice Polski.

W ubiegłym roku w europejskiej odsłonie konkursu wzięło udział 50 uczestników, autorów wspólnych dzieł - inwestorów, firm budowlanych i  architektów, którzy rywalizowali o miano najlepszej modernizacji w Europie. W tym uczestników było już 85 z takich krajów jak Ukraina, Czechy, Słowacja, Słowenia, Białoruś czy Kazachstan.