Odsłonięto obelisk poświęcony pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej

17 września, w 81. rocznicę napaści ZSRR na Polskę, w Nadleśnictwie Gostynin uroczyście odsłonięto obelisk poświęcony pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej.
21.09.2020 | Agnieszka Borczyńska, Nadleśnictwo Gostynin

17 września, w 81. rocznicę napaści ZSRR na Polskę, w Nadleśnictwie Gostynin uroczyście odsłonięto obelisk poświęcony pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Miejsce posadowienia obelisku jest szczególne dla gostynińskich leśników. Dziesięć lat temu, z inicjatywy nadleśniczego Jacka Liziniewicza, posadzono tam uprawę leśna pamięci ofiar 10 kwietnia 2010 r., równocześnie ustawiono Krzyż Katyński i Pomnik Smoleński. Wszystko z nadzieją, że miejsce będzie żyło i przypominało ludziom o historii, pobudzało do refleksji.  

W odsłoniętym 17 września obelisku znajduje się urna z ziemią z cmentarzy w Katyniu i Miednoje, które pobrał jeden z członków Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich z Gdyni. Do Gostynina ziemia trafiła za pośrednictwem leśników z Pomorza. Woreczki z ziemią wraz z certyfikatem potwierdzającym jej pochodzenie, zostały zapieczętowane w obelisku w lipcu. Pandemia pokrzyżowała jednak plany gostynińskich leśników i kolejna część uroczystości została przeniesiona na wrzesień.  Dziś obelisk znajduje się w miejscu swego przeznaczenia.

Wśród przybyłych na uroczyste odsłonięcie obelisku gości byli m.in. senator Marek Martynowski i kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Marlena Mazurska.

Gospodarze uroczystości burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski, wójt gminy Gostynin Edmund Zieliński i nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin Jacek Liziniewicz, w swoich wystąpieniach przypomnieli zebranym o wydarzeniach w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Twerze, a także o katastrofie smoleńskiej przed 10 lat.