Nowa siedziba Nadleśnictwa Międzyrzec walczy o nagrodę

Nowoczesny i ekologiczny budynek biura lubelskiego Nadleśnictwa Międzyrzec znalazł się w finale ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku& Budowa XXI wieku, w kategorii – obiekty użyteczności publicznej.
29.04.2021

Nowoczesny i ekologiczny budynek biura lubelskiego Nadleśnictwa Międzyrzec znalazł się w finale ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku& Budowa XXI wieku, w kategorii – obiekty użyteczności publicznej.

Budowę planowano już od dawna, ponieważ stara siedziba w kamienicy z lat 30. minionego wieku sprawiała wiele problemów. Pomieszczenia użytkowane przez nadleśnictwo były niefunkcjonalne, nieprzystosowane do celów publiczno-administracyjnych. Projekt nowoczesnego, ekologicznego i funkcjonalnego obiektu powstał w Pracowni Projektowej J-Arch Studio Jarosław Dieduch z Białej Podlaskiej.

Budowa nowej siedziby nadleśnictwa rozpoczęła się w czerwcu 2019 r., a  zakończyła dwa lata później. Podstawowym elementem wykorzystanym przy budowie obiektu było, poza pustakiem ceramicznym, drewno w różnych formach.  

Więcej o ubiegłorocznych nagrodach

Nowoczesny, dwukondygnacyjny budynek jest świetnie wyposażony i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (parking, podjazd, winda, wc). Jego powierzchnia użytkowa to ok. 850 m2. Mieści się w nim m.in. 16 pomieszczeń biurowych; z myślą o pracownikach powstały pomieszczenia dwuosobowe, pomieszczenia socjalne oraz przestrzeń do odpoczynku (tzw. zielony taras). W budynku biura znajduje się też sala konferencyjna z aneksem wystawienniczym oraz nowoczesne archiwum zakładowe. Obiekt jest ogrzewany z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i technologii przyjaznych środowisku.

Obok głównej siedziby nadleśnictwa zbudowano wiatę edukacyjną. Już teraz leśnicy zapowiadają, że na ich działce będzie bardzo zielono.

Budowę biura Nadleśnictwa Międzyrzec z pełnym zapleczem sfinansowano ze środków wszystkich nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Nowa siedziba znalazła się w finale Konkursu Modernizacja Roku& Budowa XXI wieku; w kategorii „Obiekty użyteczności publicznej”. Do 10 maja włącznie, każda osoba, która wejdzie na stronę internetową będzie mogła oddać głos na siedzibę.

W tym roku w konkursie bierze udział także siedziba Nadleśnictwa Płońsk (RDLP w Warszawie) oraz nowoczesny most na rzece Korytnicy w pilskim Nadleśnictwie Kalisz Pomorski.

Ogólnopolski Otwarty Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi.