Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyły się dzisiaj obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
02.03.2022 | Lasy Państwowe

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyły się dzisiaj obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystości upamiętniającej Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wzięli udział przedstawiciele departamentów Ministerstwa Klimatu i Środowiska, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica, Bartłomiej Obajtek - dyrektor RDLP w Gdański, Marek Roman - dyrektor RDLP w Warszawie, Andrzej Szweda - Lewandowski, generalny dyrektor ochrony środowiska, a także Paweł Mirowski, p.o. prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Arkadiusz Siembida - regionalny dyrektor ochrony środowiska w Warszawie i Michał Mistrzak, główny inspektor ochrony środowiska, a także liczni inni goście.

Uroczystość rozpoczęła się wystawieniem warty honorowej Wojska Polskiego i wprowadzeniem pocztu sztandarowego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Odegrano hymn narodowy i złożono wieńce pod tablicami pamiątkowymi.

 - Dzisiejsza uroczystość miała szczególny charakter. W obliczu wydarzeń na Ukrainie jeszcze bardziej doceniamy poświęcenie naszych przodków, którzy za Polskę oddawali życie. Ten czas skłania nas do refleksji na temat okrucieństwa i zniszczenia, jakie niesie każda wojna - powiedziała, podczas uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 

 Żołnierze V Brygady Wileńskiej AK/ Fot. Archiwum RDLP w Toruniu

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca w całej Polsce od 2011 r. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta podjął w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcony jest upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W tej grupie byli także leśnicy. 

Ustanowienie święta Żołnierzy Wyklętych było wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest także wyrazem hołdu dla licznych społeczności lokalnych, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata. Dzień, w którym oddajemy hołd polskim bohaterom, nawiązuje do wydarzenia sprzed 71 lat, kiedy w areszcie śledczym Warszawa Mokotów wykonano wyrok śmierci na siedmiu oficerach Armii Krajowej, członkach Zarządu Głównego zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Żołnierze Niezłomni, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”.