Leśnicy uczcili rocznicę Radomskiego Czerwca ’76

25 czerwca w Radomiu z udziałem leśników odbyły się uroczystości upamiętniające Radomski Protest Robotniczy. Siedziba radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych była areną wydarzeń sprzed 45 lat. W czasie, gdy budynek odebrano leśnikom i utworzono tu Komitet Wojewódzki PZPR miały w nim miejsce protesty robotnicze.
29.06.2021 | Dorota Święcka, RDLP w Radomiu

25 czerwca w Radomiu z udziałem leśników odbyły się uroczystości upamiętniające Radomski Protest Robotniczy. Siedziba radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych była areną wydarzeń sprzed 45 lat. W czasie, gdy budynek odebrano leśnikom i utworzono tu Komitet Wojewódzki PZPR miały w nim miejsce protesty robotnicze.

 

W siedzibie radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych w czasie, gdy budynek odebrano leśnikom i utworzono tu Komitet Wojewódzki PZPR 45 lat temu miały miejsce protesty robotnicze. W 2014 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków. W uzasadnieniu decyzji napisano, że jest to „ważny dokument historii powojennej Polski i Radomia w związku z masowymi protestami antyrządowymi w dniu 25 czerwca 1976 r., które zapoczątkowały ogólnopolską konsolidację środowisk opozycyjnych". W budynku RDLP w Radomiu została utworzona sala historii leśnictwa radomsko-kieleckiego, a część wystawy została poświęcona wydarzeniom Czerwca '76. Elementem wystawy są zdjęcia udostępnione przez IPN oraz Archiwum Państwowe w Radomiu dokumentujące te wydarzenia.

W ramach rocznicy czerwcowych wydarzeń w siedzibie radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych odbył się panel dyskusyjny dotyczący wydarzeń związanych ze strajkami, które odbyły się w czerwcu 1976 r. w Radomiu. O protestach opowiedzieli bohaterowie wydarzeń i historycy. Organizatorem spotkania był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. W panelu dyskusyjnym wzięli udział: Irena Zofia Romaszewska, doradca prezydenta RP, Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76, ks. dr Szczepan Kowalik, historyk, dr Paweł Sasanka z Biura Badań Historycznych IPN, dr Arkadiusz Kutkowski z Delegatury IPN Radom. Spotkanie poprowadził Marcin Krzysztofik, dyrektor IPN Oddział w Lublinie

45. rocznica była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności dla zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej.

Następnie przed budynkiem radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych wręczono medale "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria". Wśród wyróżnionych był Marek Szary, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych i rozwoju RDLP w Radomiu, który otrzymał medal "Pro Bono Poloniae".

Kolejnym etapem podczas uroczystości upamiętniających wydarzenia Radomskiego Czerwca ‘76  było złożenie kwiatów przed płaskorzeźbą na fasadzie siedziby dyrekcji upamiętniającą protest robotniczy, pod pomnikiem Bohaterów Czerwca 1976 r. oraz przy pomniku pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Następnie leśnicy wzięli udział we mszy świętej w radomskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka w intencji Bohaterów Czerwca'76 i ks. Romana Kotlarza.

Podczas uroczystości leśnicy – członkowie Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej prezentowali sztandar związku.

Tego dnia w ramach obchodów odbył się również koncert w Parku im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu upamiętniający strajki w czerwcu 1976 r.

Leśnicy włączyli się również w obchody rocznicy na sportowo. 27 czerwca leśnik z terenu RDLP w Radomiu Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce dla upamiętnienia tych wydarzeń kolejny raz pobiegł w IX Półmaratonie Radomskiego Czerwca ’76.