Inwestycje Lasów Państwowych nagrodzone

Sześć obiektów Lasów Państwowych zostało docenionych podczas jubileuszowej 25. edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku".
23.09.2021

Sześć obiektów Lasów Państwowych zostało docenionych podczas jubileuszowej 25. edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku".

Gala wręczenia nagród odbyła się 22 września na Zamku Królewskim w Warszawie. W tegorocznej edycji o tytuł walczyło 382 inwestycje z całej Polski. 87 z nich zakwalifikowało się do finału.

Realizacje te konkurowały o nagrodę główną w 17 kategoriach. Przyznano też nagrody instytucji i mediów sprawujących patronat nad konkursem. – Dlaczego w ogóle modernizujemy, remontujemy?  – pytał zgromadzonych podczas otwarcia gali Roman Pikuła, komisarz konkursu. – Chcemy zachować  pamięć miejsca, pamięć dziedzictwa i przekazać ją kolejnym pokoleniom – odpowiedział.

W kategorii „Przestrzenie administracyjno-biurowe” tytuł „Budowa XXI w.” wywalczył budynek biurowy Nadleśnictwa Oleśnica Śląska. Ten energooszczędny budynek kompozycyjnie jest złożony z kilku brył, których podział odwzorowuje poszczególne pełnione przez nie funkcje. Dzięki temu, pomimo znacznej powierzchni użytkowej i kubaturze, budynek doskonale wpisuje się w otoczenie i nie przytłacza swoim gabarytem.

Innym budynkiem biura nadleśnictwa, który wywalczył tytuł „Budowa XXI w.”, tym razem w kategorii „Budownictwo niskoemisyjne plus OZE”, jest budynek biura Nadleśnictwa Płońsk.  To nowoczesny i ekologiczny budynek, jeden z trzech pilotażowych obiektów biurowych wybudowanych w Lasach Państwowych. Został wykonany w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Nowa siedziba Nadleśnictwa Płońsk jest przykładem zrównoważonego budownictwa z najwyższymi standardami ochrony środowiska. Wyposażona jest m. in. w nowoczesne instalacje wentylacyjne z odzyskiem ciepła i OZE.

W kategorii „Drogi i mosty” wyróżniona została przebudowa mostu drewnianego na rzece Korytnicy, której inwestorem jest Nadleśnictwo Kalisz Pomorski.  Most ten łączy powiaty wałecki i drawski oraz gminy Kalisz Pomorski i Tuczno. Jest elementem ciągu komunikacyjnego, który osiągnie pełną funkcjonalność po przebudowie drogi pożarowej nr 66 oraz drogi gminnej do miejscowości Płociczno.

Inwestycja została także doceniona przez władze województwa, otrzymała nagrodę specjalną Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Wykonawca mostu, firma Optem Sp. z o. o. za tę inwestycję otrzymał nagrodę miesięcznika „Materiały budowlane”.

Podczas uroczystej gali wręczono również nagrodę specjalną Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, którą w imieniu dyrektora generalnego wręczył Krzysztof Janeczko, zastępca dyrektora generalnego ds. ekonomicznych. Wywalczyła ją leśniczówka z kancelarią Ossów-Rybakówka z Nadleśnictwa Drewnica. Wykonany w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego budynek stanowi doskonałą promocję drewna. Zaletą takiego budownictwa jest szybkie tempo budowy, a co ważniejsze bardzo dobra izolacja cieplna i odporność na warunki atmosferyczne.

Leśniczówka Ossów-Rybakówka z Nadleśnictwa Drewnica otrzymała także nagrodę specjalną dwutygodnika leśników i przyjaciół lasu „Las Polski".

Z okazji jubileuszu rozdano nagrody specjalne. Wśród laureatów nagrody na 25 lat konkursu znalazły się dwie inwestycje LP, są to modernizacja wieży baterii nadbrzeżnej Goeben na cele turystyczne z Nadleśnictwa Międzyzdroje oraz adaptacja zabytkowej wyłuszczarni szyszek na siedzibę Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Doliny Baryczy” - ośrodek edukacji ekologicznej „Dom drzewa”, której inwestorem jest Nadleśnictwo Milicz.

Ogólnopolski Otwarty Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi.