Drewno dla polskich przedsiębiorców
Lasy Państwowe rozpoczęły proces zmian zasad sprzedaży surowca drzewnego, które umożliwią wsparcie rodzimego przemysłu drzewnego. Działania mają na celu zmianę w przepisach i skuteczną weryfikację przedsiębiorców kupujących drewno.
Od miesięcy w mediach pojawiają się nieprawdziwe informacje, że Lasy Państwowe wycinają drzewa w polskich lasach, a surowiec sprzedają na zagraniczne rynki, przede wszystkim do Chin. Ograniczenie eksportu nieprzetworzonego drewna z Polski to jedno z działań deklarowanych przez rząd. Takiej zmiany oczekuje również krajowy przemysł drzewny.
By wyjść naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ale także oczekiwaniom społeczeństwa, Lasy Państwowe w czerwcu zorganizowały spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Najwyższej Izby Kontroli, Komendy Głównej Policji, Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Urzędu Dozoru Technicznego, Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A., Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, stowarzyszeń przedsiębiorców drzewnych oraz kierownictwa Lasów Państwowych.
Leśnicy zwrócili się do Ministra Finansów z propozycją wprowadzenia dodatkowej grupy GTU do Rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dn. 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Obecnie w rozporządzeniu jest 13 grup GTU. Dodatkowa, czternasta grupa obejmowałaby drewno surowe. Zmiana zapisów pozwoliłaby powiązać nieprzetworzone drewno z zapisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów. Zmiana pozwoli skrócić łańcuch dostaw, co jest korzystne zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Rekomendacje pozwolą także monitorować podmioty uczestniczące w obrocie drewnem na naszym rynku.
- Zaproponowane przez nas rozwiązanie pozwoli na skuteczniejsze działania w zakresie weryfikacji oświadczeń składanych przez przedsiębiorców, eliminację nieuczciwych uczestników ograniczonych procedur sprzedaży drewna, ograniczenie eksportu drewna okrągłego i wsparcie gałęzi przemysłu, odpowiedzialnego za ok. 2,5% PKB – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Wprowadzenie takich zmian to również zwiększenie wartości dodanej związanej z eksportem drewna okrągłego. Przy obecnych przepisach dotyczących eksportu nieprzetworzonego surowca drzewnego tracimy ok 5 mld zł wartości dodanej rocznie – dodaje.